IGCA All State Basketball Teams Released

Date posted - March 11, 2016

basketballDes Moines Iowa — The Iowa Girls Coaches Association All-State Basketball teams have been released. Jay Schuiteman of State Champ Unity was named Coach of the year. Area players named to the first team in 2A include senior Anna Keil of Unity and sophomore Ashtyn Verbeek of Western Christian.

 

Class 1A 1st Team
Tori Hazard Janesville 11
Johanna Vaske Bishop Garrigan 12
Riley Kilbride Burlington Notre Dame 12
Mikayla Nachazel Springville 10
Shelby Reicks Turkey Valley 11
Madie Sorenson Adair-Casey 10
Rachel Mercer Kingsley-Pierson 11
Hattie Davidson Northwood-Kensett 12

2nd Team
Carleigh Paup Paton Churdan 12
Kelcie Shields Mount Ayr 11
Callie Calfee Bedford 12
Erin Gerke Newell Fonda 11
Alecia Kimball Dunkerton 12
Sarah Dreckman MMC (Marcus) 12
Autumn McDanel Moravia 12
Emma Staudt Rockford 11

3rd Team
Sophia Peppers Exira/Elk Horn-Kimballton 10
Katie Hall Grand View Christian 12
Megan Wagaman Springville 12
Madison Gonseth Murray 12
Brenna Lanser Lynnville-Sully 11
Reagan Shockley Hartley-Melvin 12
Kendall Brown Moravia 12
Ashley Schwartzhoff Kee, Lansing 10

1A Coach of the Year,Nate Sanderson, Springville

 

Class 2A 1st Team
Gracey Griglione I-35 (Truro) 11
Anna Kiel Unity Christian 12
Kailey Burke Hinton 12
Ashtyn Veerbeek Western Christian 10
Mary Crompton Regina, Iowa City 10
Faith Troshynski Manson-NW Webster 12
Beth Atwood Pekin (Packwood) 12
Katie Lindeman Grundy Center 12

2nd Team
Chanda Zomermaand Unity Christian 12
Megan Peschong Okoboji-Milford 12
Morgan Boer North Linn 12
Mackenzie Roberts Van Meter 11
Kaira Moss Western Christian 12
Taylor Huber Alburnett 12
Raegan Boothe Central Decatur 11
Karlie Taylor Eddyville-Blakesburg-Fremont 12

3rd Team
Maria Gonzalez West Hancock 12
Alyssa Carley St. Albert 12
Paige Beacom St. Albert 12
Hanna Risse Wapsie Valley 11
Kia Rasmussen IKM-Manning 10
Kelsey Hora Highland, Riverside 11
Madelyn Deitchler Treynor 10
Kenzie Cunard Logan-Magnolia 10

2A Coach of the Year, Jay Schuiteman, Unity Christian

 

Class 3A 1st Team
Elle Ruffridge Pocahontas Area 11
Arika Wooldridge Center Point-Urbana 12
Kaely Hummel Cherokee, Washington 12
Lexy Koudelka Nevada 10
Kati Cassabaum Nevada 12
Ellie Friesen Osage 10
Kaitlyn Volesky Mount Vernon 11
Mackenzie Rogers Mediapolis 10

2nd Team
Allie Wooldridge Center Point-Urbana 10
Jordan Prantner Hampton-Dumont 12
Faith Meyer Pocahontas Area 11
Grace Meyer Pocahontas Area 11
Lexi Toering Sioux Center 10
Emily Snelling Clear Lake 11
Gabby Reyerson West Marshall, State Center 12
Logan Ehlers Shenandoah 11

3rd Team
Jasmine Harris Assumption, Davenport 11
Payton Slaughter Cherokee, Washington 9
Kaeli Block Union, La Porte City 11
Ali Butters Mid-Prairie, Wellman 11
Breana Schuiteman MOC-Floyd Valley 12
Abby Stephenson Nevada 11
Avery Terwilliger Humboldt 11
Cassie Chubb Saydel 12

3A Coach of the Year, Robert Maske , Pocahontas Area

 

Class 4A 1st Team
Gabie Doud Ballard 12
Taylor Frederick Harlan 12
Megan Maahs Epworth, Western Dubuque 12
Agatha Beier Carlisle 11
Katie Vander Molen Pella 11
Makenzie Meyer Mason City 12
Sienna Durr Grinnell 10
Amanda Brainerd Central Clinton, DeWitt 12

2nd Team
Karli Rucker Eldridge, North Scott 11
Jordyn Moser Harlan 12
Amber Nicole Buch Fairfield 10
Maegan Holt Lewis Central 10
Chloe Rice Marion 10
Katie Harken Waverly-Shell Rock 11
Tori Van Velzen Norwalk 12
McKenna Andersen Xavier, Cedar Rapids 12

3rd Team
Keely Petzenhauser Spencer 10
Samantha Fritz Fairfield 11
Taylor Schuring Decorah 12
Kiara Bradley Pella 12
Charlotte Flynn Wahlert, Dubuque 12
Payton Draper Waverly-Shell Rock 11
MaKenzie Pezley Keokuk 11
Caitlynne Shadle Boone 10

4A Coach of the Year: Curt Klaahsen, Mason City

 

Class 5A 1st Team
Amanda Ollinger Linn-Mar, Marion 12
Lela Sellers Cedar Rapids Kennedy 12
Becca Hittner Dowling Catholic 12
Ashley Joens Iowa City High 10
Grace Berg Indianola 10
Taryn Knuth Johnston 11
Tasha Vipond Ankeny Centennial 12
Carlie Littlefield Waukee 11

2nd Team
Jinaya Houston Davenport North 11
Rachel Hinders Johnston 12
Chrislyn Carr Davenport West 10
Emma Gerdes Cedar Falls 12
Reilly Jacobson Waukee 12
Hannah Fuller West Des Moines Valley 11
Courtney Joens Iowa City High 12
Jacionna Stowers Davenport North 11

3rd Team
Elle Brown Johnston 12
Casey Stuart Southeast Polk 12
Ellie Spelhaug Pleasant Valley 10
Maggie McGraw Indianola 9
Zoe Young West Des Moines Valley 9
Paige Bradford Davenport North 10
Sydney Wycoff Ankeny Centennial 10
Sierra Mitchell Southeast Polk 11

5A Coach of the Year: Scott De Jong, Ankeny Centennial

Print Friendly

Comments are closed.