Sports

Latest Radio Iowa Poll Out Tuesday October 9th

The Latest Radio Iowa High School Football Poll finds Boyden Hull Rock Valley topping the 2A poll. Other highlights include Sioux City Heelan in the 2 spot in the 3A poll, West Lyon number 7 in the Class A poll and MMC ranked number 7 in the 8 man poll.

 

 

 

 

 

Class 4A
1. Ankeny (7-0), LW #1 vs Fort Dodge
2. Iowa City West (7-0), LW #2 vs CR Jefferson
3. Pleasant Valley (7-0), LW #3 @ Clinton
4. Cedar Falls (7-0), LW #4 vs #5 Xavier
5. Cedar Rapids Xavier (7-0), LW #5 @ #4 Cedar Falls
6. Dowling Catholic (5-2), LW #6 @ DSM Hoover
7. Sioux City East (6-1), LW #7 vs DSM Lincoln
8. WDM Valley (5-2), LW #9 vs CB Jefferson
9. Muscatine (6-1), LW (X) vs North Scott
10.S.E. Polk (5-2), LW (X) @ DSM Roosevelt

Class 3A
1. Decorah (7-0), LW #1 @ Oelwein
2. Sioux City Heelan (7-0), LW #2 @ Denison
3. Grinnell (7-0), LW #4 vs #10 Boone
4. Williamsburg (6-1), LW #6 @ Vinton-Shellsburg
5. Creston/OM (6-1), LW #8 @ Winterset
6. Harlan (6-1), LW #10 @ Atlantic
7. Marion (6-1), LW (X) vs Clear Creek-Amana
8. South Tama (6-1), LW (X) @ Benton
9. Pella (5-2), LW (X) vs Oskaloosa
10.Boone (6-1), LW #5 @ #3 Grinnell

Class 2A
1. Boyden-Hull/Rock Valley (7-0), LW #1 vs Cherokee
2. Mediapolis (7-0), LW #2 vs Columbus Jct.
3. Carroll Kuemper (7-0), LW #3 vs Red Oak
4. West Marshall (7-0), LW #4 @ Roland-Story
5. Spirit Lake (6-1), LW #5 @ South Central Calhoun
6. New Hampton (7-0), LW #6 vs #7 Union
7. Union (LaPorte City) (6-1), LW #7 @ #6 New Hampton
8. Bondurant-Farrar (7-0), LW #8 vs Gilbert
9. Forest City (6-1), LW #9 vs Central Springs
10.Dyersville Beckman (6-1), LW #10 @ Northeast Goose Lake

Class 1A
1. Iowa City Regina (7-0), LW #1 @ Wapello
2. St. Albert (Council Bluffs) (6-1), LW #3 vs Nodaway Valley
3. IKM-Manning (7-0), LW #4 vs Pocahontas Area
4. Aplington-Parkersburg (6-1), LW #5 @ Nashua-Plainfield
5. Emmetsburg (6-1), LW #6 vs South O’Brien
6. South Winneshiek (6-1), LW #2 vs MFL-MarMac
7. Dike-New Hartford (7-0), LW #7 @ West Fork
8. Saint Ansgar (6-1), LW #8 vs Sumner-Fredricksburg
9. Fort Dodge St. Edmond (6-1), LW #9 vs Sioux Central
10.Mount Ayr (7-0), LW #10 @ Ogden

Class A
1. Woodward-Granger (7-0), LW #1 vs Woodward Academy
2. Wapsie Valley (7-0), LW #2 vs #10 Starmont
3. West Hancock (6-1), LW #3 @ Prairie Valley
4. Akron-Westfield (7-0), LW #4 vs Lawton-Bronson
5. North Tama (6-1), LW #5 vs Grundy Center
6. Logan-Magnolia (6-1), LW #6 vs AHST
7. West Lyon (6-1), LW #8 @ Woodbury Central
8. Lisbon (6-1), LW #9 vs Highland Riverside
9. Montezuma (6-1), LW #10 vs BGM
10.Starmont (6-1), LW (X) @ #2 Wapsie Valley

Eight-man
1. Murray (7-0), LW #1 vs East Union
2. Don Bosco (7-0), LW #2 idle
3. Newell-Fonda (7-0), LW #3 vs CAL Latimer
4. Sidney (7-0), LW #4 @ Stanton
5. Adair-Casey (6-1), LW #5 @ Ankeny Christian Academy
6. HLV (Victor) (7-0), LW #6 vs Wayne
7. Marcus MMC (7-0), LW #7 @ Clay Central-Everly
8. EHK/Exira (7-0), LW #8 vs AR-WE-VA
9. Fremont-Mills (6-1), LW #9 vs Villisca
10.Melcher-Dallas (6-1), LW #10 vs Lenox

Previous ArticleNext Article