Sports

Radio Iowa High School Football Poll 10/12/15

football 1DesMoines Iowa — The latest Radio Iowa high school football poll is out. Western Christian made the most noise with an upset of Hinton Friday night. With the win Western enters the poll at number 8 and Hinton falls from 2 to number 10. Spirit Lake,  West Sioux and Marcus Meriden Cleghorn remain number three in their respective polls. In 3A Sergeant Bluff Luton holds on to the number 9 spot.

Class 4A
1. Dowling Catholic (6-0), LW #1 @ DSM Roosevelt
2. Bettendorf (7-0), LW #2 vs Dubuque Senior
3. WDM Valley (6-1), LW #3 vs Ankeny Centennial
4. Cedar Rapids Kennedy (6-0), LW #4 vs Cedar Falls
5. Fort Dodge (7-0), LW #6 @ #8 Waukee
6. Ankeny (6-1), LW #7 vs C.B. Thomas Jefferson
7. Cedar Rapids Washington (6-1), LW #8 @ Iowa City High
8. Waukee (5-2), LW #10 vs #5 Fort Dodge
9. Muscatine (6-1), LW (X) @ CR Prairie
10.Johnston (5-2), LW #9 vs Lewis Central

Class 3A
1. Pella (7-0), LW #1 @ Saydel
2. Cedar Rapids Xavier (6-0), LW #2 @ 1A-#1 Iowa City Regina
3. West Delaware (7-0), LW #3 vs #6 Independence
4. Dallas Center-Grimes (6-1), LW #4
5. Webster City (6-0), LW #5 @ Perry
6. Independence (7-0), LW #6 @ #3 West Delaware
7. Norwalk (6-1), LW #7 vs ADM Adel
8. Harlan (6-1), LW #8 @ #10 Glenwood
9. Sergeant Bluff-Luton (6-1), LW #9 vs Denison-Schleswig
10.Glenwood (7-0), LW #10 vs #8 Harlan

Class 2A
1. Albia (7-0), LW #1 vs #6 PCM (Monroe)
2. South Tama (7-0), LW #2 vs East Marshall
3. Spirit Lake (7-0), LW #3 vs Spencer
4. Anamosa (7-0), LW #5 @ Union
5. Aplington-Parkersburg (6-1), LW #6 @ Roland-Story
6. PCM (Monroe) (6-1), LW #7 @ #1 Albia
7. North Fayette Valley (5-2), LW (X) vs Waterloo Columbus
8. Garner-Hayfield/Ventura (6-1), LW (X) vs Clarion-Goldfield-Dows/CAL
9. Waukon (6-1), LW (X) vs Center Point-Urbana
10.Central Lee (6-1), LW (X) vs Williamsburg

Class 1A
1. Iowa City Regina (7-0), LW #1 vs 3A-#2 Xavier
2. Dike-New Hartford (7-0), LW #3 vs Sumner-Fredericksburg
3. West Branch (7-0), LW #4 vs Wilton
4. Underwood (7-0), LW #5 vs OA-BCIG
5. Saint Ansgar (6-1), LW #7 @ Eagle Grove
6. South Central Calhoun (6-1), LW #9 vs South Hamilton
7. Van Meter (6-1), LW #10 @ Woodward-Granger
8. Western Christian (5-2), LW (X) @ Unity Christian
9. Hudson (6-1), LW (X) @ MFL-MarMac
10.Hinton (6-1), LW #2 vs West Monona-Whiting

Class A
1. BGM (Brooklyn) (7-0), LW #1 @ Colfax-Mingo
2. Algona Garrigan (7-0), LW #2 @ North Union
3. West Sioux (7-0), LW #3 vs Sioux Central
4. Pleasantville (7-0), LW #4 vs Mount Ayr
5. Logan-Magnolia (6-1), LW #5 @ Maple Valley/Anthon-Oto
6. Denver (6-1), LW #6 vs Wapsie Valley
7. Audubon (6-1), LW #7 vs Tri-Center
8. Gladbrook-Reinbeck (5-2), LW #8 @ Grundy Center
9. Winfield-Mount Union (7-0), LW #10 vs Van Buren
10.Pekin (Packwood) (6-1), LW (X) vs WACO

Eight-man
1. Newell-Fonda (7-0), LW #1 @ Woodbine
2. Don Bosco (5-0), LW #2 @ Dunkerton
3. MMC (Marcus) (6-0), LW #3 vs Remsen St. Mary’s
4. Glidden-Ralston (6-0), LW #4 @ Murray
5. Janesville (6-0), LW #5 vs Clarksville
6. Central Elkader (7-0), LW #8 @ Lansing Kee
7. Lenox (7-0), LW (X) vs Stanton
8. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire (6-1), LW#9 @ Harris-Lake Park
9. Moravia (7-0), LW (X) vs Melcher-Dallas
10.Fremont-Mills (6-1), LW #7 @ CAM

Previous ArticleNext Article