Sports

Radio Iowa High School Football Poll 10/26/15

football 1In the Final Regular Season Radio Iowa High School Football Poll, Sergeant Bluff-Luton edges up to the 8 spot while Sioux City Heelan gets back into the 3A rankings at #9. In 2A Spirit Lake retains their 3 ranking, and Western and Hinton are at 8 and 9 in class 1A. West Sioux remains at #3 in Class A and in Eight-man MMC keeps at #3 .

Class 4A
1. Dowling Catholic (8-0), LW #1 vs DSM Lincoln
2. Bettendorf (9-0), LW #2 vs Davenport North
3. Cedar Rapids Kennedy (9-0), LW #3 vs Clinton
4. Ankeny (8-1), LW #4 vs Indianola
5. Cedar Rapids Washington (8-1), LW #5 vs Cedar Falls
6. WDM Valley (7-2), LW #6 vs Ames
7. Waukee (7-2), LW #7 vs Sioux City East
8. Ankeny Centennial (7-2), LW #9 vs DSM East
9. Johnston (7-2), LW #10 vs DSM Hoover
10.Urbandale (6-3), LW (X) vs Lewis Central

Class 3A
1. Pella (9-0), LW #1 vs Fairfield
2. Cedar Rapids Xavier (8-0), LW #2 vs Waverly-Shell Rock
3. West Delaware (9-0), LW #3 vs Benton
4. Webster City (9-0), LW #5 vs Humboldt
5. Harlan (8-1), LW #7 vs Creston
6. Norwalk (8-1), LW #6 vs Bondurant-Farrar
7. Independence (8-1), LW #8 vs Decorah
8. Sergeant Bluff-Luton (8-1), LW #9 vs Spencer
9. Sioux City Heelan (8-1), LW (X) vs Boyden-Hull/Rock Valley
10.Davenport Assumption (7-2), LW (X) vs Dubuque Wahlert

Class 2A
1. Albia (9-0), LW #1 vs Iowa Falls-Alden
2. South Tama (9-0), LW #2 vs Carroll Kuemper
3. Spirit Lake (9-0), LW #3 vs Sioux Center
4. Anamosa (9-0), LW #4 vs CMB Baxter
5. North Fayette Valley (7-2), LW #6 vs Cascade
6. Waukon (8-1), LW #7 vs Union
7. Aplington-Parkersburg (7-2), LW #5 vs Clear Lake
8. Central Lee (8-1), LW #9 vs Mediapolis
9. Mount Vernon (7-2), LW (X) vs Dyersville Beckman
10.PCM (Monroe) (7-2), LW (X) vs Mid-Prairie

Class 1A
1. Iowa City Regina (8-1), LW #1 vs Bellevue
2. West Branch (9-0), LW #3 vs Columbus Jct.
3. Underwood (9-0), LW #4 vs Interstate-35
4. Saint Ansgar (8-1), LW #5 vs Jesup
5. South Central Calhoun (8-1), LW #6 vs Missouri Valley
6. Van Meter (8-1), LW #7 vs Manson NW Webster
7. Dike-New Hartford (8-1), LW #2 vs Central Springs
8. Western Christian (7-2), LW #8 vs West Lyon
9. Hinton (8-1), LW #10 vs Emmetsburg
10.Panorama (8-1), LW (X) vs Ogden

Class A
1. BGM (Brooklyn) (9-0), LW #1 vs Danville
2. Algona Garrigan (9-0), LW #2 vs AGWSR
3. West Sioux (9-0), LW #3 vs Maple Valley-Anthon-Oto
4. Logan-Magnolia (8-1), LW #4 vs Woodbury Central
5. Denver (8-1), LW #5 vs Mason City Newman
6. Audubon (8-1), LW #6 vs Lawton-Bronson
7. Gladbrook-Reinbeck (7-2), LW #7 vs East Buchanan
8. Winfield-Mt. Union (9-0), LW #8 vs North Linn
9. Mount Ayr (7-2), LW (X) vs Bedford
10.Belmond-Klemme (7-2), LW (X) @ Pleasantville

Eight-man
1. Newell-Fonda (9-0), LW #1 vs Harris-Lake Park
2. Don Bosco (7-0), LW #2 vs Springville
3. MMC (Marcus) (8-0), LW #3 vs Kingsley-Pierson
4. Glidden-Ralston (8-0), LW #4 vs Stanton
5. Janesville (8-0), LW #5 vs Meswaki Settlement
6. Central Elkader (9-0), LW #6 vs Tripoli
7. Lenox (9-0), LW #7 vs Twin Cedars
8. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire (8-1), LW #8 vs North Iowa
9. Moravia (9-0), LW #9 vs Murray
10.Fremont-Mills (8-1), LW #10 vs East Union

Previous ArticleNext Article