Sports

Radio Iowa High School Football Poll 8/21/15

football 1Des Moines Iowa — With the start of the football season on Friday August 28th for most area teams the first Radio Iowa Football Poll of the season is out. Central Lyon George Little Rock is the highest rated area team coming in at number three in the 2A poll.

 

Class 4A
1. WDM Valley vs #5 Waukee
2. Cedar Falls vs Iowa City High
3. Bettendorf vs 3A-#4 Assumption
4. Dowling Catholic @ 3A-#3 CR Xavier
5. Waukee @ #1 WDM Valley
6. Cedar Rapids Washington @ CR Jefferson
7. Ames @ Ankeny Centennial
8. Iowa City West @ CR Kennedy (Thur)
9. Urbandale vs DSM Hoover
10.Lewis Central vs Sergeant Bluff-Luton

Class 3A
1. Pella vs Washington
2. Dallas Center-Grimes @ Carlisle
3. Cedar Rapids Xavier vs 4A-#4 Dowling Catholic
4. Davenport Assumption @ 4A-#3 Bettendorf
5. Solon @ 1A #1 Iowa City Regina
6. West Delaware @ Western Dubuque
7. Creston @ Norwalk
8. Carroll @ Kuemper Catholic
9. Waverly-Shell Rock vs Waterloo West
10.Harlan @ Denison-Schleswig

Class 2A
1. North Fayette Valley @ Decorah
2. Union (LaPorte City) vs A-#1 Gladbrook-Reinbeck
3. Central Lyon/GLR vs 1A-#9 West Lyon
4. Albia @ A-#8 Mount Ayr
5. Mediapolis @ Camanche
6. Dyersville Beckman @ Monticello
7. CMB (Maxwell) @ West Marshall
8. Clear Lake vs Mason City
9. South Tama vs Grinnell
10.Spirit Lake @ Estherville-Lincoln Central

Class 1A
1. Iowa City Regina vs 3A-#5 Solon
2. South Winneshiek vs Waukon
3. Hinton vs Akron Westfield @ Morningside (Sat 8/29)
4. Pella Christian vs PCM (Monroe)
5. Dike-New Hartford vs Aplington-Parkersburg
6. Madrid vs Van Meter
7. AHSTW @ A-#4 Audubon (Thur)
8. West Branch vs Lisbon
9. West Lyon @ 2A-#3 Central Lyon/GLR
10.Ogden @ Panorama

Class A
1. Gladbrook-Reinbeck @ 2A-#2 Union
2. BGM (Brooklyn) @ Sigourney-Keota
3. Logan-Magnolia @ Missouri Valley
4. Audubon vs 1A-#7 AHSTW (Thur)
5. South O’Brien @ Sheldon
6. Pekin @ Eddyville-Blakesburg-Fremont
7. AGWSR @ South Hardin
8. Mount Ayr vs 2A-#4 Albia
9. Belmond-Klemme @ Lake Mills
10.West Sioux @ HMS (Hartley)

Eight-man
1. West Bend-Mallard vs #7 Newell-Fonda
2. HLV (Victor) (1-0) @ Central City
3. Coon Rapids-Bayard @ Charter Oak-Ute
4. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayshire
5. Don Bosco @ Midland (Wyoming)
6. Glidden-Ralston @ Remsen-Union
7. Newell-Fonda @ #1 West Bend-Mallard
8. Janesville vs Dunkerton
9. Colo-Nesco vs Clarksville (tonight)
10.Fremont-Mills vs Woodbine

Previous ArticleNext Article