Radio Iowa High School Football Poll 9/5/16

Date posted - September 6, 2016

football 1In the latest Radio Iowa High School Football Poll, Spirit Lake and Sergeant Bluff-Luton each remain at 6 and 7 respectively in Class 3A. Boyden-Hull/Rock Valley drops from the top spot in 2A to #5. Class 1A features Hinton nudging up to the 3 spot, West Lyon jumping to #4, up from #9, and Western remains at #6. West Sioux stays at #4 and Akron-Westfield falls to #9 in Class A. In Eight-Man, Remsen St. Mary’s makes their debut at #9

Class 4A
1. Dowling Catholic (2-0), LW #1 @ #2 Valley
2. WDM Valley (2-0), LW #2 vs #1 Dowling
3. Cedar Rapids Washington (2-0), LW #3 @ #9 Bettendorf
4. Ankeny Centennial (2-0), LW #4 vs DSM Roosevelt
5. Lewis Central (2-0), LW #6 vs Sioux City North
6. Iowa City High (2-0), LW #7 vs Ames
7. Iowa City West (2-0), LW (X) vs #10 Cedar Falls
8. Pleasant Valley (1-1), LW #5 @ Muscatine
9. Bettendorf (1-1), LW #9 vs #3 CR Washington
10.Cedar Falls (2-0), LW (X) @ #7 Iowa City West

Class 3A
1. Cedar Rapids Xavier (2-0), LW #1 @ Benton
2. Washington (2-0), LW #2 @ Mount Pleasant
3. Pella (2-0), LW #3 @ Bondurant-Farrar
4. Norwalk (2-0), LW #4 @ Knoxville
5. Webster City (2-0), LW #5 @ Gilbert
6. Spirit Lake (2-0), LW #6 @ LeMars
7. Sergeant Bluff-Luton (2-0), LW #7 @ Sioux City Heelan
8. Carroll (2-0), LW #8 @ #10 Glenwood
9. West Delaware (2-0), LW #9 @ Davenport Assumption
10.Glenwood (2-0), LW (X) vs #8 Carroll

Class 2A
1. North Fayette Valley (2-0), LW #2 @ #10 Cascade
2. Union (LaPorte City) (2-0), LW #5 @ Monticello
3. New Hampton (2-0), LW #7 vs Forest City
4. Waukon (1-1), LW #4 @ #8 Dyersville Beckman
5. Boyden-Hull/Rock Valley (1-1), LW #1 @ Estherville Lincoln Central
6. Clarion-Goldfield-Dows/CAL (2-0), LW #3 vs Osage
7. Mount Vernon (0-2), LW #3 vs Camanche
8. Dyersville Beckman (1-1), LW #8 vs #4 Waukon
9. Garner-Hayfield-Ventura (2-0), LW (X) @ Clear Lake
10.Cascade (2-0), LW (X) vs #1 North Fayette Valley

Class 1A
1. Iowa City Regina (1-1), LW #1 @ Wapello
2. Pella Christian (2-0), LW #2 @ DSM Christian
3. Hinton (2-0), LW #4 @ Unity Christian
4. West Lyon (2-0), LW #9 vs Okoboji
5. Madrid (2-0), LW #5 vs Panorama
6. Western Christian (1-1), LW #6 vs Alta/Aurelia
7. Van Meter (2-0), LW #7 vs Ogden
8. Denver (2-0), LW #8 vs South Winneshiek
9. West Branch (1-1), LW #3 @ Jesup
10.Sigourney-Keota (2-0), LW (X) @ Highland (Riverside)

Class A
1. Saint Ansgar (2-0), LW #1 @ Nashua-Plainfield
2. Algona Garrigan (2-0), LW #2 @ Sioux Central
3. Lisbon (2-0), LW #3 @ Starmont
4. West Sioux (2-0), LW #4 @ Lawton-Bronson
5. Council Bluffs St. Albert (2-0), LW #8 @ Nodaway Valley
6. Gladbrook-Reinbeck (2-0), LW #9 @ North Tama
7. Hudson (2-0), LW #7 @ Colfax-Mingo
8. Montezuma (1-1), LW #6 vs Pekin
9. Akron-Westfield (0-2), LW #5 @ Woodbury Central
10.Lynnville-Sully (2-0), LW #10 @ North Mahaka

Eight-man
1. Don Bosco (2-0), LW #1 vs Dunkerton
2. Fremont-Mills (2-0), LW #2 vs East Mills
3. Audubon (2-0), LW #3 vs #8 Coon Rapids-Bayard
4. Turkey Valley (2-0), LW #5 vs North Iowa
5. Lone Tree (3-0), LW #6 @ Springville
6. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire (2-0), LW #7 vs Newell-Fonda
7. AGWSR (2-0), LW #9 @ Riceville
8. Coon Rapids-Bayard (2-0), LW #10 @ #3 Audubon
9. Remsen St, Mary’s (2-0), LW (X) vs Harris-Lake Park
10.Bedford (2-0), LW (X) vs Mormon Trail

Print Friendly

Comments are closed.