Sports

Radio Iowa High School Football Poll 9/7/15

football 1Des Moines Iowa — The latest Radio Iowa High School Football Poll is out. Hinton is the top ranked northwest Iowa team holding down the number two spot in Class 1A. The top Friday  night match up will come in Class 2A when third ranked Central Lyon George Little Rock travels to fourth ranked Spirit Lake. The biggest jump in the polls came in 8 player football with Marcus Meriden Cleghorn going from unranked to the number four spot.

 

Class 4A
1. WDM Valley (2-0), LW #1 vs SE Polk
2. Cedar Falls (2-0), LW #2 vs Mason City
3. Bettendorf (2-0), LW #3 vs Pleasant Valley
4. Dowling Catholic (1-0), LW #4 @ Waukee
5. Cedar Rapids Kennedy (2-0), LW #7 vs North Scott
6. Ankeny Centennial (2-0), LW #6 vs Ankeny
7. Fort Dodge (2-0), LW #10 @ Waterloo West
8. Lewis Central (2-0), LW #9 vs 3A-#4 Harlan
9. Johnston (2-0), LW (X) vs #10 Urbandale
10.Urbandale (1-1), LW #8 @ #9 Johnston

Class 3A
1. Pella (2-0), LW #1 vs Oskaloosa
2. Cedar Rapids Xavier (1-0), LW #3 @ Solon
3. West Delaware (2-0), LW #4 vs #5 Waverly-Shell Rock
4. Harlan (2-0), LW #7 @ 4A-#8 Lewis Central
5. Waverly-Shell Rock (2-0), LW #8 @ #3 West Delaware
6. Dallas Center-Grimes (1-1), LW #2 vs Adel ADM
7. Webster City (2-0), LW #10 @ Carroll
8. Sioux City Heelan (2-0), LW #9 vs Denison-Schleswig
9. Independence (2-0), LW (X) vs Decorah
10.Norwalk (2-0), LW (X) vs Carlisle

Class 2A
1. Albia (2-0), LW #3 @ 1A-#3 Pella Christian
2. South Tama (2-0), LW #6 @ Iowa Falls-Alden
3. Central Lyon/GLR (1-1), LW #2 @ #4 Spirit Lake
4. Spirit Lake (2-0), LW #8 vs #3 Central Lyon/GLR
5. CMB (Maxwell) (2-0), LW #5 vs Davis County
6. Mediapolis (2-0), LW #7 @ Williamsburg
7. North Fayette Valley (1-1), LW #1 vs Center Point-Urbana
8. West Burlington/Notre Dame (2-0), LW (X) vs 1A-#6 West Branch
9. Waukon (2-0), LW (X) @ Crestwood
10.Dyersville Beckman (1-1), LW #4 vs Oelwein

Class 1A
1. Iowa City Regina (2-0), LW #1 @ Sigourney-Keota
2. Hinton (2-0), LW #2 @ Ridge View
3. Pella Christian (2-0), LW #3 vs 2A-#1 Albia
4. Dike-New Hartford (2-0), LW #4 vs A-#9 Denver
5. Madrid (2-0), LW #5 @ South Hamilton
6. West Branch (2-0), LW #6 @ 2A-#8 West Burlington/ND
7. Panorama (2-0), LW #7 vs Southeast Valley
8. Underwood (2-0), LW (X) vs Missouri Valley
9. West Lyon (1-1), LW #10 vs Sibley-Ocheyedan
10.Hudson (2-0), LW (X) vs Sumner-Fredricksburg

Class A
1. Audubon (2-0), LW #4 @ Griswold
2. Gladbrook-Reinbeck (1-1), LW #1 vs Conrad BCLUW
3. BGM (Brooklyn) (2-0), LW #2 @ Iowa Valley
4. Algona Garrigan (2-0), LW #9 @ Nashua-Plainfield
5. South O’Brien (2-0), LW #5 @ LeMars Gehlen
6. Belmond-Klemme (2-0), LW #7 @ Eagle Grove
7. West Sioux (2-0), LW #8 vs Lawton-Bronson
8. Montezuma (2-0), LW #10 # GMG Garwin
9. Denver (2-0), LW (X) @ 1A-#4 Dike-New Hartford
10.Pleasantville (2-0), LW (X) vs Martensdale-St. Marys

Eight-man
1. Newell-Fonda (2-0), LW #1 vs Boyer Valley
2. HLV (Victor) (3-0), LW #2 @ Dunkerton
3. Don Bosco (1-0), LW #5 Idle
4. Marcus MMC (2-0), LW (X) vs #5 GT/RA
5. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire (2-0), LW #4 @ #4 MMC
6. Glidden-Ralston (1-0), LW #6 vs Grand View Christian
7. Janesville (2-0), LW #7 vs Riceville
8. Colo-Nesco (2-0), LW #9 @ Meskwaki
9. Fremont-Mills (2-0), LW #10 @ Sidney
10.Central Elkader (2-0), LW (X) # Springville

Previous ArticleNext Article