Sports

Sports Scores From Saturday January 5th

A full wrestling schedule and basketball schedule was on the docket for Saturday. Our broadcast coverage featured Western Christian playing host to Worthington on KIWA FM 105.3.

Girls Basketball
Western 75, Worthington 56
Sioux Central 56, Spencer 53
Sergeant Bluff-Luton 73, Hinton 49
Sioux Falls Christian 58, Unity Christian 49
Westwood 76, Gehlen Catholic 50

Boys Basketball
Western 52, Worthington 51
Central Lyon 51, Trinity Christian 34
Waverly-Shell Rock 41, Spirit Lake 27 (at Wartburg College)
Spencer 54, Sioux Central 47
Sergeant Bluff-Luton 73, Hinton 49
Sioux Falls Christian 77, Unity Christian 58
Westwood 76, Gehlen Catholic 50

Wrestling: Sheldon-South O`Brien Duals
1st Place – Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
2nd Place – Estherville Lincoln Central
3rd Place – Sioux Center
4th Place – Sheldon/South O`Brien
5th Place – Sioux Central
Round 1
Sheldon/South O`Brien defeated Sioux Central 45-33.
106 – Chris Ferguson (Sioux Central) over Osvaldo Ocampo (Sheldon/South O`Brien) TF 16-1
113 – D`Angelo Love (Sioux Central) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Josh Ferguson (Sioux Central) over Cason Johannes (Sheldon/South O`Brien) Maj 10-2
126 – Grant Smith (Sioux Central) over Peter Hamill (Sheldon/South O`Brien) Fall 0:51
132 – Danny Pimentel (Sheldon/South O`Brien) over Camryn Van Zee (Sioux Central) Dec 5-1
138 – Gibson Olson (Sioux Central) over Dalton Wagenaar (Sheldon/South O`Brien) Fall 1:54
145 – Keaton Lindner (Sioux Central) over Froilan Munoz (Sheldon/South O`Brien) Fall 2:29
152 – Evan Ball (Sheldon/South O`Brien) over Anthony Durazo (Sioux Central) Fall 0:15
160 – Dakota Johannes (Sheldon/South O`Brien) over Brendan Baier (Sioux Central) Fall 1:57
170 – Bobby Beldt (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Micah Davis (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Luke Jenness (Sheldon/South O`Brien) over Dakota Deuschle (Sioux Central) Fall 0:29
220 – Ryan Sterler (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf
285 – TK Lang (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf

Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove defeated Estherville Lincoln Central 70-3.

Round 2
Estherville Lincoln Central defeated Sheldon/South O`Brien 35-34.
113 – Quintin Marquez (Estherville Lincoln Central) over Osvaldo Ocampo (Sheldon/South O`Brien) Dec 12-8
120 – Jason Peta (Estherville Lincoln Central) over Cason Johannes (Sheldon/South O`Brien) Maj 11-3
126 – Michael Houge (Estherville Lincoln Central) over Peter Hamill (Sheldon/South O`Brien) Fall 1:33
132 – Zack Anderson (Estherville Lincoln Central) over Danny Pimentel (Sheldon/South O`Brien) Fall 6:00
138 – Jalen Tripp (Estherville Lincoln Central) over Dalton Wagenaar (Sheldon/South O`Brien) Fall 2:17
145 – Nick Leonard (Estherville Lincoln Central) over Froilan Munoz (Sheldon/South O`Brien) Fall 2:26
152 – Dakota Johannes (Sheldon/South O`Brien) over Chase Budach (Estherville Lincoln Central) Maj 8-0
160 – Evan Ball (Sheldon/South O`Brien) over Eli Hanson (Estherville Lincoln Central) Fall 0:47
170 – Garrett Paulson (Estherville Lincoln Central) over Bobby Beldt (Sheldon/South O`Brien) Dec 1-0
182 – Micah Davis (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Luke Jenness (Sheldon/South O`Brien) over Juan Diaz (Estherville Lincoln Central) Fall 0:42
220 – Ryan Sterler (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf
285 – TK Lang (Sheldon/South O`Brien) over Nick Egeland (Estherville Lincoln Central) Fall 3:02
106 – Double Forfeit
Estherville Lincoln Central’s team score was adjusted by 1.0 for Criteria D

Sioux Center defeated Sioux Central 54-30.

Round 3
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove defeated Sioux Center 69-12.
Estherville Lincoln Central defeated Sioux Central 39-33.
Sheldon/South O`Brien received a Bye

Round 4
Sioux Center defeated Sheldon/South O`Brien 39-36.
126 – Cason Johannes (Sheldon/South O`Brien) over Logan Pitsenberger (Sioux Center) Fall 1:02
132 – Dao Keokhamthong (Sioux Center) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Avery Sandbulte (Sioux Center) over Danny Pimentel (Sheldon/South O`Brien) Dec 5-4
145 – Willeam Cam (Sioux Center) over Froilan Munoz (Sheldon/South O`Brien) Fall 2:00
152 – Evan Ball (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Dakota Johannes (Sheldon/South O`Brien) over Ty Hulshof (Sioux Center) Fall 1:17
170 – Zachary Rozeboom (Sioux Center) over Matt Riedemann (Sheldon/South O`Brien) Fall 0:47
182 – Domonick Roskam (Sioux Center) over Micah Davis (Sheldon/South O`Brien) Fall 0:52
195 – Luke Jenness (Sheldon/South O`Brien) over Chayce Hooyer (Sioux Center) Fall 1:02
220 – Adam Mohning (Sioux Center) over Ryan Sterler (Sheldon/South O`Brien) Fall 0:57
285 – Isaac Hooyer (Sioux Center) over TK Lang (Sheldon/South O`Brien) Fall 4:00
106 – Osvaldo Ocampo (Sheldon/South O`Brien) over Gabe Kempema (Sioux Center) Fall 3:05
113 – Double Forfeit
120 – Peter Hamill (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf

Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove defeated Sioux Central 69-12.

Round 5
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove defeated Sheldon/South O`Brien 57-18.
132 – Luis Perez (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Dereck Ellingson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Dalton Wagenaar (Sheldon/South O`Brien) Fall 1:17
145 – Anthony Axford (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Froilan Munoz (Sheldon/South O`Brien) Fall 1:12
152 – Sawyer Schwartz (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Dakota Johannes (Sheldon/South O`Brien) Dec 13-6
160 – Austin Axford (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Evan Ball (Sheldon/South O`Brien) Fall 3:33
170 – Jace Paplow (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Bobby Beldt (Sheldon/South O`Brien) Fall 3:00
182 – Trevor Eisfeld (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Luke Jenness (Sheldon/South O`Brien) Dec 7-0
195 – Micah Davis (Sheldon/South O`Brien) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Ryan Sterler (Sheldon/South O`Brien) over Travis Willhitte (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 1:14
285 – TK Lang (Sheldon/South O`Brien) over Sam Bauer (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) Fall 3:08
106 – Devin Carter (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Alexander Schuh (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Ayden Horner (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Cason Johannes (Sheldon/South O`Brien) Dec 4-2
126 – Levi Ellingson (Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove) over Peter Hamill (Sheldon/South O`Brien) Fall 2:48

Estherville Lincoln Central defeated Sioux Center 42-41.

West Sioux Invite
1 West Sioux 262.0
2 Brookings 177.0
3 Central Lyon/George-Little Rock 173.5
4 LeMars 146.0
5 Spencer 119.5
6 Pipestone Area 119.0
7 Hinton 76.0
8 Ridge View 74.0
9 Sioux Falls Lincoln 72.0
10 MOC-Floyd Valley 71.0
11 Kingsley-Pierson 58.0
12 Western Christian 48.0

BH/RV at Sioux City East Duals
Bishop Heelan Catholic 46.0 Boyden-Hull/Rock Valley 31.0
Jackson County Central, MN 75.0 Boyden-Hull/Rock Valley 6.0
Norfolk, NE 66.0 Boyden-Hull/Rock Valley 15.0
Sioux City East 58.0 Boyden-Hull/Rock Valley 22.0
Storm Lake 64.0 Boyden-Hull/Rock Valley 18.0

GTRA Invitational
1 Central Springs 198.5
2 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 188.5
3 Okoboji 123.5
4 Manson Northwest Webster 112.0
5 Northwood-Kensett 104.0
6 Akron-Westfield 74.5
7 North Union 62.0
8 Garner-Hayfield/Ventura 61.0
9 West Bend-Mallard 42.0
10 Hartley-Melvin-Sanborn 38.0

GPAC Women’s Basketball
(15) Hastings 74, (RV) Briar Cliff  66
(24) Midland 77, Jamestown 65
(8) Morningside 89, Mount Marty 63
(1) Dakota Wesleyan 84, College of Saint Mary 63
(13) Dordt 86, Doane 69
(3) Concordia 93, (5) Northwestern 85

GPAC Men’s Basketball
(6) Briar Cliff 106, (RV) Hastings 103 (OT)
(RV) Jamestown 103, Midland  95
(2) Morningside 94, Mount Marty 49
Doane 61, (RV) Dordt 59
Northwestern 76, Concordia 59

Previous ArticleNext Article