Sports

Sports Scores from Thursday, December 14th

Wrestling took center stage for area schools on the sports schedule. Sheldon/South O’Brien hosted BH/RV and Sioux Center for a Varsity Double Dual.

Wrestling
BH/RV, Sioux Center vs. Sheldon-South O’Brien

Sheldon/South O’Brien 57.00 – Boyden-Hull/Rock Valley 21.00
195 – Thomas Nelson (SSO) over Jesus Aranda (BHRV) (Dec 3-2)
220 – Chris VanDerBrink (BHRV) over Jonah Dacken (SSO) (Fall 3:52)
285 – Austin Mohning (BHRV) over Harrison Norgaard (SSO) (Fall 0:43)
106 – Osvaldo Ocampo (SSO) over Marco Lopez (BHRV) (Fall 1:22)
113 – Elijah Broesder (SSO) over Unknown (For.)
120Peter Hamill (SSO) over Jacob White (BHRV) (Fall 1:34)
126 – Nate Bazaldua (BHRV) over Mark Steiner (SSO) (Fall 2:39)
132 – Dakota Peters (SSO) over Unknown (For.)
138 – Mason Warnke (SSO) over Angel Macedo (BHRV) (Fall 3:12)
145 – Dakota Johannes (SSO) over Jacob VanDerBrink (BHRV) (Fall 2:50)
152 – Gavin Leng (SSO) over Zach Sohl (BHRV) (Fall 1:00)
160 – Austin Roemeling (BHRV) over Bobby Beldt (SSO) (Dec 5-4)
170 – Clayton Leng (SSO) over Zach Rau (BHRV) (Fall 1:11)
182 – Luke Jenness (SSO) over Chris DeVries (BHRV) (Fall 1:22)

Sioux Center 42.00 – Sheldon/South O’Brien 36.00
106 – Osvaldo Ocampo (SSO) over Octavio Marquez (SC) (Fall 5:02)
113 – Elijah Broesder (SSO) over Unknown (For.)
120 – Jaren Pierce (SC) over Peter Hamill (SSO) (Fall 0:44)
126 – Logan Pitsenberger (SC) over Unknown (For.)
132 – Dakota Peters (SSO) over Avery Sandbulte (SC) (Fall 4:18)
138 – Mason Warnke (SSO) over Unknown (For.)
145 – Ernesto Cardenas (SC) over Dakota Johannes (SSO) (Fall 4:42)
152 – Roberto Cardenas (SC) over Gavin Leng (SSO) (Fall 1:50)
160 – Jesse Jara (SC) over Bobby Beldt (SSO) (Fall 1:26)
170 – Domonick Roskam (SC) over Clayton Leng (SSO) (Dec 8-6)
182 – Luke Jenness (SSO) over Chayce Hooyer (SC) (Fall 5:21)
195 – Ryan Sterler (SSO) over Isaac Hooyer (SC) (Fall 1:38)
220 – Adam Mohning (SC) over Jonah Dacken (SSO) (Dec 3-1)
285 – Uriel Jara (SC) over Harrison Norgaard (SSO) (Fall 3:27)

Sioux Center 58.00 – Boyden-Hull/Rock Valley 15.00

Sibley-Ocheyedan, Storm Lake, MOC-Floyd Valley vs. Estherville/Lincoln Central
Storm Lake 57.00 – Estherville/Lincoln Central 21.00
Storm Lake 37.00 – Sibley-Ocheyedan 36.00
Sibley-Ocheyedan 41.00 – MOC-Floyd Valley 36.00
MOC-Floyd Valley 48.00 – Estherville/Lincoln Central 36.00

Central Lyon/GLR, West Lyon vs. Okoboji
Central Lyon/GLR 45.00 – West Lyon 19.00
Central Lyon/GLR 66.00 – Okoboji 9.00
West Lyon 42.00 – Okoboji 28.00

Emmetsburg, Western Christian vs. Spencer
Emmetsburg 72.00 – Western Christian 9.00
Emmetsburg 49.00 – Spencer 20.00
Spencer 63.00 – Western Christian 18.00

Cherokee, LeMars vs. Spirit Lake
Spirit Lake Park 43.00 – Cherokee 36.00
Spirit Lake Park 61.00 – LeMars 12.00
Cherokee 39.00 – LeMars 36.00

Girls Basketball
Rock Valley 71, Trinity Christian 13
Kingsley-Pierson 77, Remsen St. Mary’s 16
West Sioux 54, Woodbury Central 36
Cherokee 81, Siouxland Christian 27

Boys Basketball
Rock Valley 80, Trinity Christian 28
Remsen St. Mary’s 71, Kingsley-Pierson 38
West Sioux 79, Woodbury Central 39
Cherokee 70, Siouxland Christian 39

Previous ArticleNext Article