Sports

Sports Scores From Tuesday, December 5th

Wrestling and Basketball were on the schedule for area teams on Tuesday. Sheldon played host to Rock Valley in doubleheader basketball action.

Girls Basketball
Rock Valley 54, Sheldon 37
West Lyon 68, Sibley-Ocheyedan 45
MOC-Floyd Valley 53, Boyden-Hull 47
Central Lyon 52, George-Little Rock 30
Sioux Center 66, Okoboji 41
Hartley-Melvin-Sanborn 64, Clay Central-Everly 43
Hinton 50, Remsen St. Mary’s 28
South O’Brien 45, Harris Lake Park 37
Unity Christian 65, LeMars Gehlen Catholic 40
West Sioux 49, Akron-Westfield 43
Cherokee 90, Estherville Lincoln Central 53
LeMars 70, Spencer 31
Storm Lake 54, Emmetsburg 46
Western Christian 55, Spirit Lake 13
Sergeant Bluff-Luton 60, Bishop Heelan 53

Boys Basketball
Sheldon 53, Rock Valley 46
West Lyon 68, Sibley-Ocheyedan 45
MOC-Floyd Valley 69, Boyden-Hull 49
George-Little Rock 69, Central Lyon 23
Sioux Center 72, Okoboji 34
Hartley-Melvin-Sanborn 92, Clay Central-Everly 65
Remsen St. Mary’s 65, Hinton 46
South O’Brien 70, Harris-Lake Park 54
Trinity Christian, Hull 66, MMCRU 53
Unity Christian 62, Gehlen Catholic 52
West Sioux 74, Akron-Westfield 48
Estherville Lincoln Central 48, Cherokee 28
LeMars 69, Spencer 57
Storm Lake 50, Emmetsburg 44
Western Christian 61, Spirit Lake 60

Wrestling: Sergeant Bluff-Luton, Sheldon/South O’Brien vs. LeMars
LeMars 51.00 – Sheldon/South O’Brien 21.00
120: Kaden Ostermyer (LEMA) over Peter Hamill (SSO) (Fall 1:27)
126: Jackson Sudtelgte (LEMA) over Mark Steiner (SSO) (Fall 1:15)
132: Jake Francksen-Small (LEMA) over Dakota Peters (SSO) (Fall 1:55)
138: Jacob Singer (LEMA) over Mason Warnke (SSO) (Fall 3:51)
145: Jordan Jensen (LEMA) over Dakota Johannes (SSO) (Dec 8-4)
152: Gavin Leng (SSO) over Delijuan Perkins (LEMA) (Dec 8-7)
160: Bobby Beldt (SSO) over Kameron Hinkel (LEMA) (Dec 5-3)
170: Clayton Leng (SSO) over Myles Kass (LEMA) (Dec 10-9)
182: Luke Jenness (SSO) over Robert Sadoski JR (LEMA) (Fall 1:02)
195: Justin Otto (LEMA) over Thomas Nelson (SSO) (Fall 1:30)
220: Brennick Hoppe (LEMA) over Jonah Dacken (SSO) (Fall 5:16)
285: Travis Theisen (LEMA) over TK Lang (SSO) (Fall 3:25)
106: Blake Dirksen (LEMA) over Ian Klein (SSO) (Fall 1:15)
113: Elijah Broesder (SSO) over Donavon Daggett (LEMA) (Fall 0:30)

Sergeant Bluff-Luton 65.00 – Sheldon/South O’Brien 9.00
113: Nathen Curry (SBL) over Osvaldo Ocampo (SSO) (TF 15-0 3:10)
120: Jack Gaukel (SBL) over Elijah Broesder (SSO) (Fall 3:22)
126: Isaac Bryan (SBL) over Peter Hamill (SSO) (Fall 1:43)
132: Ethan Kempema (SBL) over Dakota Peters (SSO) (MD 12-4)
138: Easton Graff (SBL) over Mason Warnke (SSO) (Fall 1:47)
145: Blake Liebe (SBL) over Dakota Johannes (SSO) (MD 14-5)
152: Gavin Leng (SSO) over Drew Mathison (SBL) (Dec 7-6)
160: Brayden Barclay (SBL) over Bobby Beldt (SSO) (Fall 2:48)
170: Alex Freiberg (SBL) over Clayton Leng (SSO) (MD 13-0)
182: Luke Jenness (SSO) over Danny Dillavou (SBL) (Fall 1:05)
195: Tristan Navrkal (SBL) over Thomas Nelson (SSO) (Fall 5:09)
220: Casey Holsinger (SBL) over Jonah Dacken (SSO) (Fall 1:12)
285: Jacob Sponder (SBL) over TK Lang (SSO) (Fall 5:52)
106: Jherek Dillavou (SBL) over Ian Klein (SSO) (Fall 3:40)

Sergeant Bluff-Luton 55.00 – LeMars 18.00

BH/RV, Sioux City North vs. South Sioux City
Sioux City North 48.00 – BH/RV 31.00
South Sioux City 48.00 – BH/RV 30.00
South Sioux City 42.00 Sioux City North, IA 39.00

Emmetsburg, Sibley-Ocheyedan vs. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Emmetsburg 34.00 – GT/RA 25.00
Emmetsburg 57.00 – Sibley-Ocheyedan 21.00
GT/RA 48.00 – Sibley-Ocheyedan 24.00

Dakota Valley, Kingsley-Pierson, West Monona vs. Akron-Westfield
Akron-Westfield 47.00 Dakota Valley 30.00
Akron-Westfield 54.00 Kingsley-Pierson 12.00
West Monona 45.00 Akron-Westfield 24.00
West Monona 60.00 Kingsley-Pierson 24.00

 

Previous ArticleNext Article