Sports

West Lyon Continues to Top Radio Iowa Class A Football Poll

footballWest Lyon remains atop the Radio Iowa High School Football Poll in Class A. Boyden Hull Rock Valley is number six in the 2A poll with Central Lyon George Little Rock in the eight spot with Spirit Lake ranked ninth. Spencer slips to number nine in 3A.

 

 

 

 

 

Class 4A
1. Dowling Catholic (6-0), LW #2 @ Ottumwa
2. Pleasant Valley (6-0), LW #3 @ Davenport Central (Thur)
3. Ames (6-0), LW #5 vs DSM North
4. Iowa City West (6-0), LW #4 @ Iowa City High
5. Waukee (5-1), LW #7 vs DSM East
6. Cedar Rapids Xavier (5-1), LW #1 @ Waterloo West
7. WDM Valley (4-2), LW (X) vs DSM Lincoln
8. Sioux City East (5-1), LW #8 @ Urbandale
9. Bettendorf (5-1), LW #9 @ Burlington
10.Davenport Assumption (5-1), LW (X) @ Muscatine

Class 3A
1. Sioux City Heelan (6-0), LW #1 vs #5 Carroll
2. Clear Lake (6-0), LW #3 @ Charles City
3. Pella (6-0), LW #4 vs Norwalk
4. Decorah (6-0), LW #5 vs Crestwood
5. Carroll (5-1), LW #6 @ #1 Heelan
6. Harlan (5-1), LW #7 @ Lewis Central
7. Washington (5-1), LW (X) @ Mount Pleasant
8. Boone (6-0), LW #9 vs South Tama
9. Spencer (5-1), LW #2 @ Denison-Schleswig
10.Dallas Center-Grimes (5-1), LW (X) vs Saydel

Class 2A
1. Waukon (6-0), LW #1 @ 1A-#9 South Winneshiek
2. Carroll Kuemper (6-0), LW #2 vs OA-BCIG
3. West Marshall (6-0), LW #3 vs East Marshall
4. Albia (6-0), LW #4 vs Baxter CMB
5. New Hampton (6-0), LW #5 vs Osage
6. Boyden-Hull/Rock Valley (5-1), LW #6 vs MOC/Floyd Valley
7. Mediapolis (6-0), LW #7 vs Mid-Prairie
8. Central Lyon/GLR (5-1), LW #8 @ Unity Christian
9. Spirit Lake (5-1), LW #9 @ Clarion-Goldfield
10.Cascade (5-1), LW #10 vs Camanche

Class 1A
1. Iowa City Regina (6-0), LW #1 @ #4 Wilton
2. Dike-New Hartford (6-0), LW #2 @ Hudson
3. Council Bluffs St. Albert (6-0), LW #3 vs Red Oak
4. Wilton (6-0), LW #6 vs #1 Iowa City Regina
5. North Fayette Valley (6-0), LW #10 vs MFL MarMac
6. Fort Dodge St. Edmond (6-0), LW #8 vs Manson-NW Webster
7. Maquoketa Valley (6-0), LW #7 @ Bellevue
8. Van Meter (6-0), LW #9 vs Pella Christian
9. South Winneshiek (5-1), LW #4 vs 2A #1 Waukon
10.Mount Ayr (5-1), LW #5 @ Central Decatur

Class A
1. West Lyon (5-0), LW #1 @ Alta- Aurelia (tonight)
2. BGM (Brooklyn) (6-0), LW #2 @ Enlgish Valleys
3. Wapsie Valley (6-0), LW #3 @ Turkey Valley
4. Montezuma (6-0), LW #4 vs #7 Pekin
5. AHST (Avoca) (6-0), LW #5 @ East Mills
6. AGWSR (6-0), LW #6 @ Mason City Newman (tonight)
7. Pekin (5-1), LW #7 @ #4 Montezuma
8. Lawton-Bronson (5-1), LW #8 vs #1 West Lyon
9. Gladbrook-Reinbeck (4-2), LW #9 vs Grundy Center
10.Algona Garrigan (4-2), LW (X) @ Mason City Newman

Eight-man
1. Exira/Elk Horn-Kimballton (6-0), LW #1 @ Southwest Valley
2. Don Bosco (7-0), LW #2 vs Riceville
3. Newell-Fonda (6-0), LW #3 vs CWL Corwith
4. Adair-Casey (7-0), LW #4 vs East Greene
5. Springville (7-0), LW #6 Idle
6. West Bend-Mallard (7-0), LW #7 @ CAL Latimer
7. River Valley (7-0), LW #8 vs Marcus MMC
8. Janesville (5-1), LW #10 @ West Central (Maynard)
9. HLV (Victor) (6-1), LW (X) vs Seymour
10.Coon Rapids-Bayard (6-1), LW #9 @ Glidden-Ralston

Previous ArticleNext Article