Sports

West Lyon Tops Class A Football Poll, Spencer Third in 3A

footballThe West Lyon Wildcats continue to host the top spot in the Class A Radio Iowa Football Poll. The Spencer Tigers are third in 3A while  Sioux Center is ninth in 2A with defending champ Spirit Lake ranked number four.

 

 

 

 

Radio Iowa High School Football Poll 9/16/13

Class 4A
1. Cedar Rapids Xavier (3-0), LW #1 @ Dubuque Wahlert
2. Dowling Catholic (3-0), LW #2 @ #5 Urbandale
3. Cedar Falls (3-0), LW #3 @ Waterloo West
4. Pleasant Valley (3-0), LW #4 vs #7 Bettendorf
5. Urbandale (3-0), LW #5 vs #2 Dowling Catholic
6. Iowa City West (3-0), LW #6 @ CR Prairie
7. Bettendorf (3-0), LW #7 @ #4 Pleasant Valley
8. Ames (3-0), LW #8 @ Marshalltown
9. Waukee (2-1), LW #10 vs Johnston
10.Sioux City East (2-1), LW (X) @ Sioux City West (Thur)

Class 3A
1. Sioux City Heelan (3-0), LW #1 @ LeMars
2. Harlan (3-0), LW #2 vs Carroll
3. Spencer (3-0), LW #4 @ Sergeant Bluff-Luton
4. Clear Lake (3-0), LW #5 @ Waverly-Shell Rock
5. Pella (3-0), LW #7 @ Knoxville
6. Decorah (3-0), LW #6 @ Charles City
7. Grinnell (2-1), LW #3 vs Dalls Center-Grimes
8. Williamsburg (2-1), LW #8 @ Centerville
9. Boone (3-0), LW #9 vs Saydel
10.Humboldt (3-0), LW #10 vs Algona

Class 2A
1. Waukon (3-0), LW #1 @ Central Springs
2. Carroll Kuemper (3-0), LW #2 vs South Central Calhoun
3. Union (3-0), LW #3 @ Osage
4. Spirit Lake (3-0), LW #4 @ #10 Garner-Hayfield/Ventura
5. West Marshall (3-0), LW #5 @ North Polk
6. Albia (3-0), LW #6 @ Davis County
7. Mediapolis (3-0), LW #9 @ Central Lee
8. New Hampton (3-0), LW (X) @ Nashua-Plainfield
9. Sioux Center (2-1), LW (X) @ South O’Brien
10.Garner-Hayfield/Ventura (3-0), LW (X) vs #4 Spirit Lake

Class 1A
1. Iowa City Regina (3-0), LW #1 @ Eddyville-Blakesburg
2. Dike-New Hartford (3-0), LW #2 @ Eagle Grove
3. Council Bluffs St. Albert (3-0), LW #3 vs West Central Valley
4. South Winneshiek (3-0), LW #4 @ Denver
5. Mount Ayr (3-0), LW #5 vs Colfax-Mingo
6. Wilton (3-0), LW #7 @ West Branch
7. Maquoketa Valley (3-0), LW #8 @ Jesup
8. Saint Ansgar (3-0), LW #9 @ North Fayette
9. Fort Dodge St. Edmond (3-0), LW #10 @ Pocahontas Area
10.Van Meter (3-0), LW (X) vs Ogden

Class A
1. West Lyon (3-0), LW #1 vs West Sioux
2. BGM (Brooklyn) (3-0), LW #2 vs Lynnville-Sully
3. Wapsie Valley (3-0), LW #3 @ Edgewood-Colesburg
4. Montezuma (3-0), LW #4 vs North Mahaska
5. AHST (Avoca) (3-0), LW #5 vs Griswold
6. Akron-Westfield (3-0), LW #7 vs Hinton
7. AGWSR (4-0), LW #8 @ #10 Algona Garrigan
8. East Mills (3-0), LW #9 vs Westwood (Sloan)
9. Woodward-Granger (2-1), LW (X) @ Audubon
10.Algona Garrigan (2-1), LW (X) vs #7 AGWSR

Eight-man
1. Exira/Elk Horn-Kimballton (3-0), LW #1 @ Charter Oak-Ute
2. Don Bosco (4-0), LW #2 vs Tripoli
3. Newell-Fonda (3-0), LW #3 @ NE Hamilton
4. Adair-Casey (4-0), LW #4 @ Mormon Trail
5. Easton Valley (2-0), LW #5 vs Central Elkader
6. Glidden-Ralston (3-0), LW #6 @ West Harrison
7. Sidney (4-0), LW #7 Idle
8. Riceville (4-0), LW #8 vs Rockford
9. Springville (4-0), LW #9 vs Lansing Kee
10.West Bend-Mallard (4-0), LW #10 vs Graettinger-Terril

Previous ArticleNext Article