Sports

West Lyon Tops Latest Class A Radio Iowa Football Poll

footballWest Lyon continues to top the Radio Iowa Class A poll while Boyden Hull Rock Valley remains number seven in the Class 2A poll.

 

 

 

 

 

 

Class 4A
1. Cedar Rapids Xavier (2-0), LW #1 @ Dubuque Wahlert
2. Dowling Catholic (2-0), LW #2 @ Ankeny
3. Cedar Falls (2-0), LW #3 vs CR Wasington
4. Pleasant Valley (2-0), LW #4 vs Davenport North
5. Urbandale (2-0), LW #5 @ Johnston
6. Iowa City West (2-0), LW #7 vs CR Kennedy
7. Bettendorf (2-0), LW #8 vs Davenport West
8. Ames (2-0), LW #9 vs Ankent Centennial
9. WDM Valley (1-1), LW #6 vs Southeast Polk
10.Waukee (1-1), LW #1 @ Mason City

Class 3A
1. Sioux City Heelan (2-0), LW #1 vs Sioux City West
2. Harlan (2-0), LW #3 @ Perry
3. Grinnell (2-0), LW #2 @ #7 Pella
4. Spencer (2-0), LW #4 @ Storm Lake
5. Clear Lake (2-0), LW #5 vs Crestwood
6. Decorah (2-0), LW #6 vs Independence
7. Pella (2-0), LW #8 vs #3 Grinnell
8. Williamsburg (1-1), LW #7 vs Fort Madison
9. Boone (2-0), LW #9 @ Newton
10.Humboldt (2-0), LW #10 vs Iowa Falls-Alden

Class 2A
1. Waukon (2-0), LW #1 vs Waterloo Columbus
2. Carroll Kuemper (2-0), LW #2 @ Clarinda Academy
3. Union (2-0), LW #3 vs Central Springs
4. Spirit Lake (2-0), LW #4 vs Forest City
5. West Marshall (2-0), LW #5 vs #10 PCM
6. Albia (2-0), LW #7 at Clarke (Osceola)
7. Boyden-Hull/Rock Valley (2-0), LW #8 @ Sioux Center
8. Dyersville Beckman (1-1), LW #6 @ Mount Vernon
9. Mediapolis (2-0), LW #9 vs Wapello
10.PCM (Monroe) (2-0), LW (X) @ #5 West Marshall

Class 1A
1. Iowa City Regina (2-0), LW #1 vs West Branch
2. Dike-New Hartford (2-0), LW #2 @ South Hamilton
3. Council Bluffs St. Albert (2-0), LW #3 @ Panorama
4. South Winneshiek (2-0), LW #4 vs Sumner-Fredricksburg
5. Mount Ayr (2-0), LW #6 @ Clarinda
6. Aplington-Parkersburg (1-1), LW #5 vs Hudson
7. Wilton (2-0), LW #7 @ Sigourney-Keota
8. Maquoketa Valley (2-0), LW #8 vs Clayton Ridge
9. St. Ansgar (2-0), LW (X) vs Osage
10.Fort Dodge St. Edmond (2-0), LW #10 vs Maple Valley

Class A
1. West Lyon (2-0), LW #1 @ #10 Hinton
2. BGM (Brooklyn) (2-0), LW #2 @ S.E. Warren
3. Wapsie Valley (2-0), LW #3 vs East Buchanan
4. Montezuma (2-0), LW (X) @ Pleasantville
5. AHST (Avoca) (2-0), LW (X) @ Westwood
6. Belmond-Klemme (2-0), LW (X) vs Mason City Newman
7. Akron-Westfield (2-0), LW (X) @ Woodbury Central
8. AGWSR (3-0), LW (X) vs West Hancock
9. East Mills (2-0), LW (X) @ Riverside (Oakland)
10.Hinton (1-1), LW #10 vs #1 West Lyon

Eight-man
1. Exira/Elk Horn-Kimballton (2-0), LW #1vs West Harrison
2. Don Bosco (3-0), LW #3 @ Dunkerton
3. Newell-Fonda (2-0), LW #3 vs North Iowa
4. Adair-Casey (3-0), LW #4 vs Lamoni
5. Easton Valley (1-0), LW #5 @ Midland (Wyoming)
6. Glidden-Ralston (2-0), LW #6 vs Woodbine
7. Sidney (2-0), LW #8 @ Corning
8. Riceville (3-0), LW #9 @ Lansing Kee
9. Springville (3-0), LW #10 @ Cedar Valley Christian
10.West Bend-Mallard (3-0), LW (X) vs N.E. Hamilton

Previous ArticleNext Article