2024 Sheldon Middle School 7th and 8th Grade Girls Track Season Report

This season’s Sheldon Middle School 7th and 8th grade girls track team included 31 members.  Despite the small numbers on this year’s team, there were several great individual performances.  Below are those girls who finished in the top six in their event this past season, along with their personal record in the event.

2024 Sheldon Middle School 7th/8th Girls Grade Track Team

Front row (l-r): Andie DeGroot, Nevaeh Ringheimer, Aubrey Freymann, Taylor Stellinga, Makaiah Vermeer, Charlee Kruger, Desiree Austin, Ray Lindgren, Addisyn Kavanagh,

Middle row (l-r): Brooke Jonas, Nora Bunkers, Lillian DeZeeuw, Ava Monier, Claire Nilles, Alee Portz, Evalyn deBoer, Kendalyn Sterler, Avery Meinecke, Kendra Hamer, Linda Escobar-Morales

Back row (l-r): Coach Jim Gude, Zeyda Kruger, Aspen Van Holland, Audrey Punt, Trinity Tovar, Harper Van Meeteren, Justina Van Regenmorter, Presley

7th Grade

Nora Bunkers–200 m dash (36.21), 800m run (3:15.46)

Andie DeGroot–discus (60’1”), 200 m dash (34.44)

Lillian DeZeeuw–shot put (24’4”), 200 m dash (31.29), 400 m dash (1:15.70)

Aubrey Freymann–100 m dash (19.37)

Brooke Jonas–shot put (25’6”), 100 m dash (14.92), 800 m run (3:21.61), 1500 m run (7:12.45),

Avery Meinecke–long jump (12’4”), 200 m hurdles (35.09), 400 m dash (1:14.86), 1500 m run (6:15.92)

Charlee Kruger–high jump, (3’11”), 100m hurdles (21.13)

Nevaeh Ringheimer–discus (47’2”)

Presley Simpson–shot put (20’9”), 200 m dash (36.30)

Taylor Stellinga–high jump (4’0”), 400 m dash (1:17.95)

Makaiah Vermeer–long jump (11’7”), 200m hurdles (36.46), 800 m run (2:53.02), 1500 m run (7:04.52) 

8th Grade

Desiree Austin–discus (58’7”) 

Evalyn deBoer–800m run (3:21.90)

Linda Escobar–long jump (14’2.25”), 200m dash (30.02), 400m dash (1:10.38)

Kendra Hamer–long jump (14’3.25”), 100m dash (14.67), and 200m dash (31.67)

Addisyn Kavanagh–400 m dash (1:39.50)

Aleecia Portz–shot put (25’3”) and 200m dash (34.17)

Audrey Punt–discus (57’0”), shot put–(22’3”)

Kylie Robinson–long jump (10’6”), 800m run (2:51.59), and 1500m run (5:58.90)

Natilit Schmith–shot put (21’7”)

Kendalyn Sterler–shot put (17’6”)

Trinity Tovar–100m dash (15.60), 100m hurdles (19.68), and 200m hurdles (36.21)

Aspen Van Holland–high jump (4’8”), 100m hurdles (20.80), and 200m hurdles (33.12)

Harper Van Meeteren–high jump (4’0”), 400m dash (1:23.58), and 200m hurdles (37.52)

Justina Van Regenmorter–100m hurdles (20.62), and 200m hurdles (36.83)

In addition to these fine individual performances, a few of the relays in each grade finished at or near the top of their event.  Below are those relays that finished in the top three in their event this past season, along with their members in the respective relay.

7th Grade

4 x 100 m relay (Ava Monier, Lillian DeZeeuw, Charlee Kruger, Brooke Jonas)

4 x 100 m relay (Andie DeGroot, Presley Simpson, Nevaeh Ringheimer, Taylor Stellinga)

4 x 100 m relay (Andie DeGroot, Presley Simpson, Claire Nilles, Charlee Kruger)

4 x 200 m relay (Andie DeGroot, Presley Simpson, Charlee Kruger, Ava Monier)

4 x 200 m relay (Brooke Jonas, Presley Simpson, Ava Monier, Charlee Kruger)

4 x 200 m relay (Brooke Jonas,  Avery Meinecke, Ava Monier, Charlee Kruger)

4 x 200 m relay (Brooke Jonas,  Makaiah Vermeer, Ava Monier, Charlee Kruger)

4 x 400 m relay (Ava Monier, Lillian DeZeeuw, Charlee Kruger, Taylor Stellinga)

4 x 400 m relay (Lillian DeZeeuw, Brooke Jonas, Charlee Kruger, Ava Monier)

4 x 400 m relay (Lillian DeZeeuw, Brooke Jonas, Ava Monier, Taylor Stellinga)

4 x 400 m relay (Andie DeGroot, Presley Simpson, Nevaeh Ringheimer, Taylor Stellinga)

4 x 800 m relay (Avery Meinecke, Andie DeGroot, Ava Monier, Makaiah Vermeer)

Sprint Medley relay (Presley Simpson, Taylor Stellinga, Claire Nilles, Andie DeGroot)

8th Grade

Shuttle Hurdle relay (Aspen Van Holland, Trinity Tovar, Justin Van Regenmorter, Harper Van Meeteren)

4 x 100 m relay (Linda Escobar, Alee Portz, Kendra Hamer, Harper Van Meeteren)

4 x 100 m relay (Linda Escobar, Alee Portz, Kendra Hamer, Justina Van Regenmorter)

4 x 200 m relay (Kendra Hamer, Alee Portz, Aspen Van Holland, Harper Van Meeteren)

4 x 400 m relay (Desiree Austin, Addisyn Kavanagh, Dulcie Mouw, Kendalyn Sterler)

4 x 400 m relay (Kendalyn Sterler, Desiree Austin, Dulcie Mouw, Trinity Tovar)

4 x 400 m relay (Kendalyn Sterler, Kylie Robinson, Harper Van Meeteren, Trinity Tovar)

Sprint Medley relay (Desiree Austin, Kendalyn Sterler, Natilie Schmith, Alee Portz)

Sprint Medley relay (Kendalyn Sterler, Dulcie Mouw, Natilie Schmith, Alee Portz)

Distance Medley relay (Natilie Schmith, Dulcie Mouw, Kendalyn Sterler, Evalyn deBoer)

Simpson, Natilie Schmith, Dulcie Mouw, Aftyn Dietrick, Kylie Robinson, Coach Leon Kleinwolterink

Share:

More

Local News