Sports

Defenders Take 1st In Eight Events At GPAC Track And Field Championships

Seward, Nebraska — The Dordt Defender men’s track and field team totaled 137 points and finished second in the team standings. The Dordt women’s track and field team finished third at the GPAC Track and Field Championships in Seward, Nebraska on Friday and Saturday, April 30 and May 1.

Dordt’s best finishes came in the 4×400 and 4×800 relays where the Defenders took victories.

Nic Veldhorst won the steeplechase title and Matthew Van Eps was an individual double winner with victories in the 1500 and the 800.

Dordt will take athletes to a meet hosted by USD on Friday, May 7 and the Defenders will run in the Concordia Twilight on May 14 in the final tune-up before the NAIA National Championship at Gulf Shores, Alabama May 26-28.

Doane won the team title with 235.5 points and Northwestern finished in third with 106.5 points in the 11 team field.

The Defenders totaled 137 points in the 11 team field and were led by Emma Bakker’s win in the 400 and Jessica Kampman claimed first in the steeplechase. Cassie Brandsma was a winner in the high jump after clearing 5-7.75 and she met the provisional standard for NAIA qualification with the jump. Anmarie Stuit also hit the provisional standard in the 400 meter hurdles where she finished third in 1:03.94.

Friday
Men’s 10,000 Meters
3rd Ethan Summerhays 33:16.51

Men’s 110 Hurdle Prelims
8th Joshua Van Hulzen 15.49

Men’s 4×800
1st 7:43.80 (Lance Van Zee, Cole Zevenbergen, Jebadiah Merkle, Payton Mauldin)

Men’s Pole Vault
8th Luke Bousema 13-11.25

Saturday
Men’s High Jump
2nd Grant Brouwer 6-7.5

Men’s Steeplechase
1st Nic Veldhorst 9:45.34
3rd Franklin Reinders 10:10.66
6th Bailey Vander Griend 10:46.17

Men’s 4×100
5th 43.88 (Nathan Kabongo, Micah Brands, Joshua Deines, Luke Wagner)

Men’s 1500 Meters
1st Matthew Van Eps 4:02.94
2nd Trey Engen 4:03.94
5th Jacob Vander Plaats 4:08.75
6th Lance Van Zee 4:10.01
7th Anthony Ghiorso 4:13.79

Men’s 110 Hurdles
5th Josh Van Hulzen 15.15

Men’s 400 Meters
3rd Payton Mauldin 49.39
6th Micah Brands 50.01

Men’s 800 Meters
1st Matthew Van Eps 1:54.49
5th Trey Engen 1:58.79
6th Jebadiah Merkle 1:59.27

Men’s 5,000 Meters
2nd Davis Tebben 15:34.03
3rd Eric Steiger 15:48.56
4th Joe Anderson 15:59.23
5th Thaniel Schroeder 16:04.03

Men’s 4×400
1st 3:16.03 (Luke Wagner, Micah Brands, Payton Mauldin, Matthew Van Eps)

Women’s 100 Meter Prelims
5th Emma Bakker 12.39

Women’s 10,000 Meters
4th Brenna Tolkamp 42:40.40
5th Sydney Stiemsma 42:43.61
6th Lucy Borkowski 42:50.05

4×800
2nd 9:33.39 (Mika Kooistra, Whitney Minderhoud, Bethany Ten Haken, Annika Rick)

Saturday Events
Women’s Steeplechase
1st Jessica Kampman 11:59.06

Women’s 4×100
3rd 49.63 (Erika Nikkel, Emma Bakker, Julia Yoder, Alexandra Beckmann)

Women’s 1500 Meters
4th Bethany Ten Haken 5:03.05

Women’s 400 Meters
1st Emma Bakker 58.67
7th Anna Herman 1:02.94

Women’s 100 Meters
8th Emma Bakker 12.56

Women’s 200 Meters
5th Emma Bakker 25.39

Women’s 800 Meters
2nd Mika Kooistra 2:20.84

Women’s 400 Hurdles
3rd Anmarie Stuit 1:03.94

Women’s High Jump
1st Cassie Brandsma 5-5.75
6th Cori De Jong 5-2.5

Women’s 5000 Meters
2nd Taylor Anema 19:31.22
3rd Anika Homan 19:40.61
6th Eden Winslow 19:53.40
7th Margaret Myskwoski 20:13.61

Women’s 4×400
2nd 4:02.42 (Mika Kooistra, Cassie Brandsma, Anna Herman, Emma Bakker)

Previous ArticleNext Article