Sports

Latest Radio Iowa High School Football Poll

football

The latest Radio Iowa Football Poll is out and area teams continue to get the most consideration in Class 2A. Sioux Center and Spirit Lake continue to rank three and four. Central Lyon has dropped out of the poll following a loss to  Spirit Lake this past Friday. Heelan moves up from seven to six in the 3A poll and Hinton moves into the 1A poll at number eight.

 

 

 

Class 4A
Rank School LW Next Opponent
1 Dowling Catholic #1 @ #7 WDM Valley
2 Bettendorf #3 vs Davenport Central
3 Cedar Rapids, Washington #4 @ #10 Linn-Mar
4 Waukee #2 vs #8 Johnston
5 Ankeny Centennial #5 vs Southeast Polk
6 North Scott #6 @ Cr Prairie
7 WDM Valley #7 vs #1 Dowling Catholic
8 Johnston #8 @ #4 Waukee
9 Sioux City East #9 @ Council Bluffs Abe Lincoln
10 Linn-Mar #10 vs #3 CR Washington
Class 3A
1 Cedar Rapids Xavier #1 @ Central DeWitt
2 Pella #2 vs Norwalk
3 West Delaware #3 vs Vinton-Shellsburg
4 Humboldt #6 @ #5 Carroll
5 Carroll #8 vs #4 Humboldt
6 Sioux City Heelan #7 vs Spencer
7 Gilbert #9 @ Ballard
8 Newton #10 vs Benton
9 Solon #5 vs Marion
10 Waverly-Shell Rock #4 @ Independence
Class 2A
1 Clear Lake #1 vs Estherville Lincoln Central
2 New Hampton #2 vs 1A #2 South Winneshiek
3 Sioux Center #3 vs LeMars
4 Spirit Lake #4 vs Okoboji
5 Williamsburg #5 @ Louisa-Muscatine
6 Albia #9 @ North Polk
7 Center Point-Urbana NR @ Waterloo Columbus
8 North Fayette Valley #6 vs Oelwein
9 Hampton-Dumont #10 vs Garner-Hayfield/Ventura
10 Mediapolis #7 vs Central Lee
Class 1A
1 Iowa City Regina #1 @ Eddyville-Blakesburg-Fremont
2 South Winneshiek #2 @ 2A #2 New Hampton
3 Fort Dodge St. Edmond #3 @ Woodward Academy
4 West Branch #4 @ #9 North Cedar
5 Ogden #5 vs #10 Madrid
6 St. Ansgar #6 @ West Fork
7 IKM-Manning #8 @ West Monona
8 Hinton NR vs Hartley-Melvin-Sanborn
9 North Cedar #9 vs #4 West Branch
10 Madrid NR @ #5 Ogden
Class A
1 Maquoketa Valley #2 vs Edgewood-Colesburg
2 Logan-Magnolia #7 vs Audubon
3 AGWSR (Ackley) #3 vs #8 Wapsie Valley
4 Nashua-Plainfield #4 @ North Union
5 Pekin #5 vs New London
6 Gladbrook-Reinbeck #8 vs Denver
7 Council Bluffs St. Albert #1 vs Riverside (Oakland)
8 Wapsie Valley #9 @ AGWSR (Ackley)
9 Montezuma #10 vs Lynnville-Sully
10 Algona Garrigan #6 @ Mason City Newman
Eight Man
1 Don Bosco #1 @ Meswaki Settlement
2 Fremont-Mills #2 @ Nishnabotna
3 Janesville #3 vs Cal (Latimer)
4 Exira/EHK #4 vs AR-WE-VA
5 East Mills #5 @ Stanton
6 HLF (Victor) #6 @ Tri-County
7 Central Elkader #7 @ Cedar Valley Christian
8 Glidden Ralston #8 vs East Union
9 Coon Rapids-Bayard #9 vs Adair-Casey
10 Turkey Valley #10 @ West Central (Maynard)
Previous ArticleNext Article