Sports

Radio Iowa High School Football Poll 10/7/19

In the latest Radio Iowa High School Football Poll, Sergeant Bluff-Luton is ranked #7 in Class 3A. Class 1A has West Lyon up to #4, Western Christian in the 5 spot, and West Sioux fell to 7th. South O’Brien is up to #4 in Class A. Eight-Man has Remsen St. Mary’s staying at the three spot, Newell-Fonda at eight, and Harris-Lake Park fell to 10th.

Class 4A
1. WDM Valley (6-0), LW #1 vs C.B. Abe Lincoln
2. Dowling Catholic (5-1), LW #2 @ Sioux City East
3. Cedar Falls (6-0), LW #3 vs Waterloo West
4. Bettendorf (5-1), LW #4 @ #5 CR Kennedy
5. Cedar Rapids Kennedy (5-1), LW #5 vs #4 Bettendorf
6. Ankeny Centennial (5-1), LW #6 vs Fort Dodge
7. Southeast Polk (4-2), LW #7 vs Sioux City West
8. Ankeny (3-3), LW #8 @ DSM Lincoln
9. Waukee (3-3), LW #10 vs Ottumwa
10.Des Moines Roosevelt (5-1), LW (X) vs Marshalltown

Class 3A
1. Western Dubuque (6-0), LW #1 vs #3 Xavier
2. Solon (6-0), LW #2 @ Mount Pleasant
3. Cedar Rapids Xavier (6-0), LW #3 @ #1 Western Dubuque
4. Lewis Central (6-0), LW #4 @ Harlan
5. Dallas Center-Grimes (5-1), LW #5 vs Boone
6. North Scott (5-1), LW #6 @ Clinton
7. Sergeant Bluff-Luton (5-1), LW #7 vs Spencer
8. Independence (6-0), LW #9 vs Charles City
9. Norwalk (5-1), LW #10 vs Bondurant-Farrar
10.Glenwood (5-1), LW (X) @ Adel ADM

Class 2A
1. Waukon (6-0), LW #1 @ #4 Waterloo Columbus
2. Clear Lake (6-0), LW #2 @ Forest City
3. Algona (6-0), LW #3 vs Estherville Lincoln Central
4. Waterloo Columbus (6-0), LW #4 vs #1 Waukon
5. Des Moines Christian (6-0), LW #5 vs PCM Monroe
6. Greene County (6-0), LW #6 @ Atlantic
7. OABCIG (6-0), LW #8 @ Shenandoah
8. Nevada (5-1), LW #10 @ West Marshall
9. Benton (5-1), LW #7 vs Roland-Story
10.Monticello (5-1), LW (X) vs Anamosa

Class 1A
1. Dike-New Hartford (6-0), LW #2 @ Jesup
2. Van Meter (6-0), LW #3 @ #10 Panorama
3. West Branch (6-0), LW #4 vs Northeast Goose Lake
4. West Lyon (6-0), LW #5 @ #7 West Sioux
5. Western Christian (6-0), LW #7 @ Sibley-Ocheyedan
6. South Central Calhoun (6-0), LW #6 @ Madrid
7. West Sioux (5-1), LW #1 vs #4 West Lyon
8. Iowa City Regina (5-1), LW #8 vs North Linn
9. Treynor (6-0), LW #10 @ Missouri Valley
10.Panorama (6-0), LW (X) vs #2 Van Meter

Class A
1. West Hancock (6-0), LW #1 vs West Fork
2. Saint Ansgar (6-0), LW #2 @ #7 South Winneshiek
3. North Tama (6-0), LW #3 vs GMG Garwin
4. South O’Brien (6-0), LW #7 @ LeMars Gehlen
5. Grundy Center (5-1), LW #5 @ Mason City Newman
6. MFL MarMac (6-0), LW #8 @ Lisbon
7. South Winneshiek (5-1), LW #9 vs #2 Saint Ansgar
8. Earlham (5-1), LW #10 vs Southwest Valley
9. Edgewood-Colesburg (5-1), LW (X) vs Alburnett
10.Woodbury Central (5-1), LW (X) vs Logan Magnolia

Eight-man
1. Don Bosco (6-0), LW #1 vs Dunkerton
2. Turkey Valley (6-0), LW #2 @ West Central (Maynard)
3. Remsen St. Mary’s (6-0), LW #3 @ West Bend-Mallard
4. Audubon (6-1), LW #5 @ West Harrison
5. Easton Valley (6-0), LW #7 vs Lansing Kee
6. CAM (6-0), LW #10 vs Boyer Valley
7. Coon Rapids-Bayard (5-1), LW #4 vs Glidden-Ralston
8. Newell-Fonda (5-1), LW #9 vs #10 Harris-Lake Park
9. AGWSR (5-1), LW (X) vs Baxter
10.Harris-Lake Park (5-1), LW #8 @ #8 Newell-Fonda

Previous ArticleNext Article