Sports

Radio Iowa Boys High School Basketball Poll

 

Class 4A
1. Ankeny (19-0), LW 1 vs Ottumwa (Tue)
2. Iowa City West (19-0), LW 2 @ Waterloo West
3. Cedar Falls (17-2), LW 3 @ CR Prairie (Tue)
4. WDM Valley (16-3), LW 4 @ 10 Urbandale (Tue)
5. Linn-Mar (15-4), LW 5 vs CR Jefferson (Tue)
6. Sioux City East (16-3), LW 8 vs Spencer (Thur)
7. Waukee (15-4), LW 9 @ DSM Roosevelt (Tue)
8. Cedar Rapids Kennedy (14-5), LW 10 @ Dubuque Hempstead (Tue)
9. DSM Hoover (14-4), LW 6 vs Ames (Tue)
10.Urbandale (13-6), LW (X) vs 4 WDM Valley (Tue)

Class 3A
1. MOC-Floyd Valley (21-0), LW 1 vs Spencer 2/20

2. Waverly-Shell Rock (19-1), LW 2 vs Crestwood (Tue)
3. Mount Pleasant (19-1), LW 3 vs Ottumwa (Thur)
4. Western Dubuque (18-2), LW 4 @ Clear Creek-Amana (Tue)
5. Webster City (18-2), LW 5 @ Humboldt (Tue)
6. Davenport Assumption (16-3), LW 6 @ North Scott (Tue)
7. Iowa Falls-Alden (18-2), LW 7 @ Ballard (Tue)
8. Atlantic (17-3), LW 9 vs CB Lincoln (Tue)
9. Dallas Center-Grimes (17-3), LW 8 vs Knoxville (tonight)
10.Sioux City Heelan (13-6), LW 10 vs CB Jefferson (Tue)

Final Class 2A
1. West Marshall (21-0), LW 1 vs BCLUW or East Marshall (Thur)
2. DSM Christian (20-1), LW 3 vs Central Decatur or West Central Valley (Thur)
3. Denver (20-1), LW 4 vs Waterloo Columbus or Nashua-Plainfield (Thur)
4. PCM Monroe (19-2), LW 6 vs Pella Christian Or Albia (Thur)
5. MFL MarMac (20-1), LW 7 vs South Winn or North Fayette (Thur)
6. West Fork (20-1), LW 7 vs Osage or Central Springs (Thur)
7. North Cedar (17-4), LW 10 vs Tipton or West Branch (Thur)
8. Mount Vernon (17-4), LW (X) vs West Liberty or Louisa-Muscatine (Thur)
9. Monticello (20-1), LW 5 vs Wilton or Durant (Thur)
10.IKM-Manning (19-2), LW (X) vs Kuemper or Mapley Valley-AO (Thur)

Final Class 1A
1. Danville (21-0), LW 1 vs West Burlington or New London (Thur)
2. Storm Lake St. Marys (21-0), LW 2 vs Pocahontas or West Bend-Mallard (Thur)
3. Northeast Hamilton (21-0), LW 3 vs WEest Hancock or CWL (Thur)
4. Keota (21-0), LW 4 vs Harmony or Maharishi (Thur)
5. Boyden-Hull (19-2), LW 5 vs Sibley-Ocheyedan or Spalding Catholic (Thur)
6. Harris-Lake Park (20-0), LW 6 vs Ruthven-Ayrshire or Clay Central-Everly (Thur)

7. North Iowa (19-2), LW 7 vs Ventura or Lake Mills (Thur)
8. Nodaway Valley (18-2), LW 8 vs East Union or Diagonal (Thur)
9. Treynor (19-1), LW 9 vs Nishnabotna or Essex (Thur)
10.North Linn (20-2), LW 10 vs West Central or East Buchanan (Thur)

Previous ArticleNext Article