Sports

Radio Iowa High School Football Poll 9/14/15

football-strategy-22687119Des Moines, Iowa — In the latest Radio Iowa High School Football poll, Sioux City Heelan moves up to the 5 spot in Class 3A along with Boyden-Hull/Rock Valley making their first appearance on the rankings at #10. Spirit Lake, the lone 2A area team slides up to the 3rd in 2A, and in Class 1A, Hinton remains at #2, while West Lyon remains at 9. Class A features 2 area teams in South O’Brien and West Sioux staying at 5 and 7 respectively. MMC stays the same at #4 in Eight-man as well.

Class 4A
1. WDM Valley (3-0), LW #1 @ #4 Dowling Catholic
2. Cedar Falls (3-0), LW #2 @ Urbandale
3. Bettendorf (3-0), LW #3 @ Davenport Central (Thur)
4. Dowling Catholic (2-0), LW #4 vs #1 WDM Valley
5. Cedar Rapids Kennedy (3-0), LW #5 @ Pleasant Valley
6. Fort Dodge (3-0), LW #7 @ Waterloo East
7. Johnston (3-0), LW #9 vs Waukee
8. Muscatine (3-0), LW (X) @ Clinton
9. Ankeny (2-1), LW (X) vs DSM North
10.Cedar Rapids Washington (2-1), LW (X) vs Linn-Mar (Thur)

Class 3A
1. Pella (3-0), LW #1 @ #8 Norwalk
2. Cedar Rapids Xavier (2-0), LW #2 vs Central DeWitt
3. West Delaware (3-0), LW #3 @ Vinton-Shellsburg
4. Harlan (3-0), LW #4 vs #6 Dallas Center-Grimes
5. Sioux City Heelan (3-0), LW #8 @ Spencer
6. Dallas Center-Grimes (2-1), LW #6 @ #4 Harlan
7. Webster City (3-0), LW #7 vs Algona
8. Norwalk (3-0), LW #10 vs #1 Pella
9. Independence (3-0), LW #9 @ Waverly-Shell Rock
10.Boyden-Hull/Rock Valley (3-0), LW (X) vs Sergeant Bluff-Luton

Class 2A
1. Albia (3-0), LW #1 vs North Polk
2. South Tama (3-0), LW #2 vs Union
3. Spirit Lake (3-0), LW #4 @ Okoboji
4. CMB (Maxwell) (3-0), LW #5 @ Nevada
5. Waukon (3-0), LW #9 vs #8 Beckman
6. North Fayette Valley (2-1), LW #7 @ Oelwein
7. Garner-Hayfield-Ventura (3-0), LW (X)
8. Dyersville Beckman (2-1), LW #10 @ #5 Waukon
9. Anamosa (3-0), LW (X) @ N.E. (Goose Lake)
10.Williamsburg (2-1), LW (X) vs Louisa-Muscatine

Class 1A
1. Iowa City Regina (3-0), LW #1 vs Eddyville-Blakesburg-Fremont
2. Hinton (3-0), LW #2 @ HMS (Hartley)
3. Dike-New Hartford (3-0), LW #4 @ Clayton Ridge
4. Madrid (3-0), LW #5 vs Ogden
5. West Branch (3-0), LW #6 vs North Cedar
6. Pella Christian (2-1), LW #3 vs Sigourney-Keota
7. Panorama (3-0), LW #7 @ Woodward-Granger
8. Underwood (3-0), LW #8 @ Southwest Valley
9. West Lyon (2-1), LW #9 @ Emmetsburg
10.Hudson (3-0), LW #10 @ Jesup

Class A
1. Audubon (3-0), LW #1 vs Logan-Magnolia
2. Gladbrook-Reinbeck (2-1), LW #2 @ Denver
3. BGM (Brooklyn) (3-0), LW #3 vs North Mahaska
4. Algona Garrigan (3-0), LW #4 vs Mason City Newman
5. South O’Brien (3-0), LW #5 vs #7 West Sioux
6. Belmond-Klemme (3-0), LW #6 @ North Butler
7. West Sioux (3-0), LW #7 @ #5 South O’Brien
8. Montezuma (3-0), LW #8 @ Lynnville-Sully
9. Pleasantville (3-0), LW #10 @ Nodaway Valley
10.Belle Plaine (3-0), LW (X) vs Colfax-Mingo

Eight-man
1. Newell-Fonda (3-0), LW #1 @ Kingsley-Pierson
2. HLV (Victor) (4-0), LW #2 vs Tri-County
3. Don Bosco (1-0), LW #3 vs Meskwaki Settlement
4. Marcus MMC (3-0), LW #4 Idle
5. Glidden-Ralston (2-0), LW #6 @ East Union
6. Janesville (3-0), LW #7 Idle
7. Colo-Nesco (4-0), LW #8 vs Dunkerton
8. Fremont-Mills (3-0), LW #9 vs Nishnabotna
9. Central Elkader (3-0), LW #10 vs Cedar Valley Christian
10.Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire (2-1), LW #5 vs West Bend-Mallard

Previous ArticleNext Article