Study Tracks Walleye Population at Iowa Great Lakes

For the past 21 years, every walleye caught during the April gillnetting season at the Iowa Great Lakes received a unique alpha numeric tag, gave up a spine and was measured before heading back to the cool water from which they came.
That information has been feeding a database now stretching 24,000 walleyes strong and is being used to keep track of the health of one of the most important populations used for Iowas fish culture program.
Read more


Sports schedule for Tuesday 2/7/12

Sports schedule for Tuesday 2/7/12

 

Basketball Doubleheaders

Sheldon at West Lyon
Broadcast on KIWA FM 105.3. Pregame for the girls at 6:05 tip off at 6:15 with the boy’s game to follow. We’ll stream from the website at www.kiwaradio.com.

G-LR at Central Lyon

MOC Floyd Valley at Okoboji

Sioux Center at Rock Valley

Sibley Ocheyedan at Boyden Hull

Akron Westfield at Hinton

MMC at Unity

Spalding at Remsen St Mary’s

West Sioux at Gehlen

Western at E-LC

Spirit Lake at Spencer

LeMars at Storm Lake

Ventura at Harris Lake Park

Dual Team Wrestling Class 2A at Sheldon 6pm start

Boyden Hull Rock Valley vs Sergeant Bluff Luton

Spirit Lake vs OA-BCIG

Winners meet for a trip to the State Dual Team Tournament

Class 1A at Britt West Hancock 6pm start

Okoboji vs Clarion Goldfield

Emmetsburg vs Lake Mills

Winners meet for a trip to the State Dual Team Tournament


Radio Iowa Boys High School Basketball Poll

Radio Iowa Boys High School Basketball Poll 2/6/12

Class 4A

1. Ankeny (17-0), LW 1 vs Marshalltown (Tue)
2. Iowa City West (17-0), LW 2 @ 10 Kennedy (Tue)
3. Cedar Falls (15-2), LW 5 vs CR Washington (Tue)
4. WDM Valley (14-3), LW 3 @ Indianola (Tue)
5. Linn-Mar (13-4), LW 4 vs 7 Dubuque Senior (Tue)
6. DSM Hoover (13-3), LW 9 @ S.E. Polk (Tue)
7. Dubuque Senior (15-2), LW 6 @ 5 Linn-Mar (Tue)
8. Sioux City East (15-3), LW 7 vs Sioux City North (Tue)
9. Waukee (13-4), LW 8 @ DSM North (Tue)
10.Cedar Rapids Kennedy (13-4), LW (X) vs 2 Iowa City West (Tue)

Class 3A
1. MOC/Floyd Valley (19-0), LW 1 @ Okoboji (Tue)
2. Waverly-Shell Rock (17-1), LW 2 @ Crestwood (Tue)
3. Mount Pleasant (17-1), LW 3 vs Mid-Prairie (tonight)
4. Western Dubuque (15-2), LW 4 @ Maquoketa (Tue)
5. Webster City (15-2), LW 6 @ Clear Lake
6. Davenport Assumption (14-3), LW 9 vs Muscatine (Tue)
7. Iowa Falls-Alden (16-2), LW 5 vs Aplington-Parkersburg (tonight)
8. Dallas Center-Grimes (16-2), LW (X) @ Carroll (Tue)
9. Atlantic (15-3), LW 8 vs Denison-Schleswig (Tue)
10.Sioux City Heelan (12-5), LW 7 @ Omaha Skutt (Tue)

Class 2A
1. West Marshall (19-0), LW 1 vs BCLUW (tonight)
2. West Fork (19-0), LW 2 @ Rockford (Tue)
3. DSM Christian (18-1), LW 3 vs Van Meter (tonight)
4. Denver (18-1), LW 4 vs Gladbrook-Reinbeck (Tue)
5. Monticello (19-0), LW 5 @ Cascade (Tue)
6. PCM Monroe (18-2), LW 6 vs Nevada (Tue)
7. MFL MarMac (16-1), LW 9 vs Clayton Ridge (tonight)
8. Clarinda (16-2), LW 8 vs Creston (Tue)
9. Ogden (19-1), LW 10 vs 3 DSM Christian (Tue)
10.North Cedar (16-4), LW 7 @ West Branch (Tue)

Class 1A
1. Danville (17-0), LW 1 vs Harmony (Tue)
2. Storm Lake St. Marys (19-0), LW 2 vs Alta-Aurelia (Tue)
3. Northeast Hamilton (19-0), LW 3 @ Belmond-Klemme (Tue)
4. Keota (18-0), LW 4 vs English Valleys (tonight)
5. Boyden-Hull (17-2), LW 6 vs Sibley-Ocheyedan (Tue)
6. Harris-Lake Park (19-0), LW 8 vs Ventura (Tue)
7. North Iowa (17-2), LW 7 vs Belmond-Klemme (tonight)
8. Nodaway Valley (16-2), LW 9 vs Bedford (Tue)
9. Treynor (18-1), LW 5 @ Fremont-Mills (Fri)
10.North Linn (18-2), LW 10 vs Alburnett (tonight)

 


Area Class 1A Wrestlers Open Tournaments At Okoboji

Area Class 1A wrestlers took their first step toward the State Tournament at the Sectional in Okoboji Saturday. Emmetsburg won the team total at 206 followed by Okoboji at 161.
They will advance to the Dual Team Competition on Tuesday at Britt West Hancock. In the semi finals at 6pm Okoboji will go against Clarion Goldfield and Emmetsburg will meet Lake Mills. 

The rest of the team totals included Graettinger Terri at 151.5, Sibley Ocheyedan at 130, Western at 124, Hartley Melvin Sanborn at 120, West Sioux at 100 and West Lyon at 82.5.

Wrestlers advancing to The District at Sibley on Saturday February 11th include these individuals

106
Tyler Dalen Graettinger Terril
Brett Steinkamp Emmetsburg

113
Brent Reed Sibley Ocheyedan
Matt Henning Western

120
Kaleb Vanderpool Okoboji
Austin Thompson Graettinger Terril

126
Nick Drenth HMS
James Dubbelde West Lyon

132
Ty Gibson Graettinger Terril
Heath Nagel HMS

138
Jon Grevengoed Western
Trent Lundgren Graettinger Terril

145
Justin Studer Emmetsburg
Isidro Topete West Sioux

152
Brett Flynn HMS
Brady Bailey Emmetsburg

160
Zach Jones Okoboji
Nick Schany Emmetsburg

170
Andrew Wellik Emmetsburg
David Hernandez West Sioux

182
Tanner Taylor Okoboji
Austin McCartan Emmetsburg

195
Sam Van Ginkel Western
Taylor Wegner Emmetsburg

220
Trevor Van Den Top Western
Alonso Flores West Sioux
 
285
Logan Bonneman West Sioux
Patrick Coleman Sibley Ocheyedan


High School Basketball Scores for Friday

High School Basketball Scores for Friday 2/3/12
Girls Basketball Finals

Sioux Center  46 
Sheldon  37

George Little Rock  67
West Lyon  30

Central Lyon  52
Sibley Ocheyedan 47

Boyden Hull  48
Okoboji  36

MOC-FV  70
Rock Valley  32

Hartley-Melvin-Sanborn  48
Spalding  39

Remsen St Mary’s
Akron Westfield

West Sioux 47
Hinton 46

Gehlen
MMC

Unity  62
Remsen Union  35

E-LC 50
LeMars 25

Western Christian  54
Spencer  44

Spirit Lake  36
Emmetsburg  32

Clay Central Everly 44
Trinity Christian 31

Harris Lake Park  37
Graettinger-Terril-Ruthven-Ayrshire  34

 

Boys Basketball Finals

Sioux Center  57
Sheldon  52

West Lyon  58
George Little Rock  55

Sibley Ocheyedan  54
Central Lyon  52

Boyden Hull  77
Okoboji  38

MOC-FV  86
Rock Valley  27 
Keegan Mulder hit 12-3 pt buckets for MOC-FV, 11 in the first half, for a total of 36 pts on the night.

Hartley-Melvin-Sanborn  48
Spalding  36

Remsen St Mary’s 41
Akron Westfield 36

Hinton 64
West Sioux 40

Gehlen
MMC

Remsen Union  67
Unity  66

LeMars 69
E-LC 23

Western Christian  78
Spencer  52

Emmetsburg  57
Spirit Lake  46

Trinity Christian 62
Clay Central Everly 32

Harris Lake Park  56
Graettinger-Terril-Ruthven-Ayrshire  36


Sports Scores For Thursday

Sports Scores for Thursday 2/2/12
Girls Basketball

Sioux Central  64
South O’Brien  44

Spalding
Clay Central Everly
Boys Basketball

South O’Brien  66
Sioux Central  52

Clay Central Everly  70
Spalding  61

 

Wrestling

Spencer and Sioux City West at South Sioux City