Sports Scores For Wednesday May 8th

State qualifying for Boys State Golf begins with the Sectional round for most area golfers

Class 1A Section 1 hosted by George Little Rock at Otter Valley CC

Team Totals: 1 Boyden-Hull 300, 2 Gehlen Catholic 331, 3 Harris-Lake Park 347, 4 South O’Brien 354, 5 George-Little Rock 367, 6 Trinity Christian 386, 7 Hartley-Melvin-Sanborn 406

Top 5 Individual

1 Carter Kleinwolterink, SO Boyden-Hull 71.00 2 Jackson Keizer, SO Boyden-Hull 75.00 3 Trey Van Roekel, SR Boyden-Hull 76.00 4 Reece Koele, SR Boyden-Hull 78.00 5 Dawson Leusink, SR Boyden-Hull 79.00

 Qualifying teams and individuals from Sectionals 1-4 advance to District play at Willow Creek GC, May 13, 10 a.m. hosted by Gehlen Catholic.

Class 2A Section 1 hosted by MVAOCOU at Willow Vale GC

CLASS 2A SECTIONAL @ Willow Vale Golf Club, Mapleton

Team Totals: 1. Unity Christian 323 (district qualifier),  2. Western Christian 331 (district qualifier),  3. Hinton 351, 4. Westwood 353,  5. Sheldon 358, 6. East Sac County 369,  7. Lawton-Bronson 370,  8. MVAOCOU 441

Top 5 Individual

1 Titan Hulstein, SR Unity Christian 76 2        Kaden Barrett, JR Hinton 79 3 Graden Van Essen, JR Unity Christian 81 3 Tycen Van Zee, JR Western Christian 81 5 Adler Van Essen, FR Unity Christian 83

2A Section 2 hosted by Sibley Ocheyedan at the Sibley GC

Team Totals: 1. Emmetsburg 326 (district qualifier), 2. Estherville-Lincoln Central 327 (district qualifier),  3. West Lyon 332,  4. Rock Valley 333, 5. Central Lyon 342, 6. Sibley-Ocheyedan 346,  7. West Sioux 384, 8. Sioux Central 413

Top 5 Individual: 1Trey Swanson, FR Rock Valley 75 and Josh Matheason, SR Emmetsburg both at 75, 3 Cael Miller, SR Estherville Lincoln Central 79, 4 Preston Crees, JR Estherville Lincoln Central and Sam Schnepf, SR Sibley-Ocheyedan both at 80

Qualifying teams and individuals from Sectionals 1, 2, & 3 advance to District play at Landsmeer GC, May 13, 10 a.m.  hosted by Unity Christian

Class 3A Section 1 hosted by Okoboji at Emerald Hills GC

Team Totals: 1. MOC-Floyd Valley 303 (district qualifier), 2. Spencer 321 (district qualifier), Tie for 3rd, Sioux Center 337 and Okoboji both at 337, 5. Storm Lake 342,  6. Spirit Lake 345, 7. Algona 347, 8. Carroll 353

Top 5 Individual: 1Carson Korver, SO MOC-Floyd Valley 72, 2 Gavin Frederes, SO MOC-Floyd Valley 75, 3 Alec Stanley, JR Spencer 77, 4  Ian Grossmann, JR MOC-Floyd Valley and Liam Dravland, SO MOC-Floyd Valley both at 78

Qualifying teams and individuals from Sectionals 1 & 2 advance to District play at  Carroll CC, May 13, 10 a.m. hosted by Carroll

Share:

More