Orabs Open Volleyball Regionals at Home

volleyballOrab Gym in Sheldon will be the site of the first two rounds of Regional Tournament Volleyball in Class 3A. In the upper bracket Sheldon will host Estherville Lincoln Central in the first round on Monday October 28th. Also in the upper bracket Unity will host Spirit Lake. The winners will meet in the semi finals Thursday October 31st in Sheldon.

 

Here are the Regional volleyball pairings in all regions and classes as posted on the IGHSAU website.
Click here to access Class 5A pairings.
Click here to access Class 4A pairings.
Click here to access Class 3A pairings.
Click here to access Class 2A pairings.
Click here to access Class 1A pairings.

Boyden Hull Rock Valley Gets Win Versus Sheldon

Boyden Hull Rock Valley beat the Sheldon Orabs at Orab Field 28-14, the game was lengthened by a two and a half hour lightning delay on Sheldon’s Homecoming.

Both teams started the district matchup around 7PM, and would not see the end of it until roughly 11:45PM with the aid of a lightning delay.  The Orabs were able to get off one official play from scrimmage before the game was delayed.

After play resumed, the Sheldon Orabs finished off the opening 74 yard drive when Hunter McDonald punched in the score from 3 yards out.  With the successful extra point, the Orabs led 7-0 with 8:52 left in the first quarter.  The Nighthawks would answer later sparked by an Orab drive killing Hunter McDonald fumble.  The Nighthawks cashed in the turnover for points, and drove the ball 75 yards in 1:14. Scoring on an Andrew Van Ginkel 42 yard run.  The game was tied 7-7 at the end of the first quarter.

The Nighthawks would than pour on three crucial scores in the 2nd quarter.  Boyden Hull Rock Valley quarterback Andrew Van Ginkel threw scores of 80, 66, and 42 to Omar Mejia, Blake Eichman, and Kirk Prostrollo respectively.  The first came with 2:24 left in the 2nd quarter, the second came with :51 left in the second quarter, and the third came with 3 seconds left in the 2nd quarter.  The second two scores came via Sheldon turnovers. The first on a Matt Buenger fumble, and on the following drive a Buenger interception.  With the successful extra points, the Nighthawks took a quick 28-7 lead at halftime.

Sheldon would respond in the second half with a 79 yard drive, highlighted by a 59 yard pass from Hunter McDonald to Collin Wolthuizen.  McDonald would come in two plays later and finish off the drive with a 1 yard touchdown run.  With 5:27 left in the 3rd quarter the Orabs narrowed the Boyden Hull Rock Valley lead to 28-14.

Both teams would not find the endzone through the rest of the 2nd half.  The Orabs last gasp would fall just short of scoring when they turned the ball over on downs on 4th and goal with 5:03 left in the game.

The Nighthawks improve to 5-1 overall and 2-1 in the district.  They will host MOC-FV next week in Rock Valley.  The Orabs fall to 3-3 overall and 2-2 in the district and will host Sioux Center next week at Orab field.


Football Finals For Friday October Fourth

football

Weather got in the way of Friday night football with lightning and severe weather causing delays and in some cases postponements with games resuming Saturday. In the case of West Lyon at Alta Aurelia the game was postponed to Monday.

 

 

 

 

 
CLASS 2A District 1

Boyden-Hull/Rock Valley 28, Sheldon 14
MOC-Floyd Valley 35, Unity Christian, Orange City 6
Sioux Center 55, Cherokee, Washington 6
Central Lyon/George-Little Rock 47, Estherville Lincoln Central 0 (ND)
CLASS 1A District 1

Emmetsburg 14, Western Christian, Hull 7
South O’Brien 34, Hartley-Melvin-Sanborn 6

Gehlen Catholic, LeMars at Okoboji, Milford (will resume @ 11am Saturday)
North Union at Pocahontas Area (Game will resume @ 5:00 Saturday, October 5th Pocahontas Area 14 North Union 7 w/4:33 remaining in the game (ND)

CLASS A District 1

Hinton 48, West Sioux, Hawarden 14
Akron-Westfield 20, Sibley-Ocheyedan 7
Lawton-Bronson at Woodbury Central, Moville (postponed to Saturday)
West Lyon, Inwood at Alta/Aurelia (postponed to Monday)

8 Player District 1

Marcus-Meriden-Cleghorn 54, Whiting 0
Remsen-Union 62, Clay Central-Everly 8
St. Mary’s, Remsen 52, Kingsley-Pierson 38
River Valley, Correctionville 38, Harris-Lake Park 14 (Ended Q3 time left 8:57)
CLASS 3A District 2

Carroll 42, Spencer 14
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 53, Storm Lake 10
LeMars 30, Denison-Schleswig 14
Sergeant Bluff-Luton 40, Glenwood 17 (ND)

 


Sports Scores From Thursday October Third

volleyballSeven volleyball matches were sprinkled across the area sports schedule for Thursday.  Eight teams in the Siouxland were on the court while another six teams l battled in the War Eagle Conference.

 

 

 

Volleyball

Boyden-Hull 25-25-25, Sibley-Ocheyedan 16-16-19
Central Lyon, Rock Rapids 25-25-25, George-Little Rock 16-10-10
MOC-Floyd Valley 25-25-25, Okoboji 19-15-14
Sioux Center 25-25-25, Rock Valley 12-15-20
Trinity Christian, Hull 25-16-25-25, Akron-Westfield 22-25-14-20
Hartley-Melvin-Sanborn 25-25-25, St. Mary’s, Remsen 17-16-17
South O’Brien 20-25-25-17-15, LeMars Gehlen Catholic 25-23-19-25-7


MOC Floyd Valley up to Number Two, Orabs Slip to Number Three in 3A Volleyball

volleyballThe latest Iowa Girls High School Athletic Union volleyball poll is out and there was a shuffle in Class 3A with Kuemper Catholic taking over the top spot. With their win over the Orabs MOC Floyd Valley has jumped over Sheldon to the number two spot with Sheldon slipping to number three.

 

 

Class 1A

1 Holy Trinity Catholic 28-1 1
2 Janesville 19-3 2
3 LeMars Gehlen Catholic 16-9 3
4 New London 24-4 4
5 Tripoli 12-10 6
6 Central Lyon 18-4 5
7 Stanton 23-4 7
8 Grandview Park Baptist 17-9 9
9 Lisbon 20-5 8
10 Murray 15-1 10
11 Harris-Lake Park 19-7 13
12 Winfield-Mount Union 15-9 NR
13 Iowa Mennonite 15-8 13
14 Martensdale-St. Marys 17-7 14
15 Fremont-Mills 14-3 15

Dropped Out: Algona Bishop Garrigan (11)

Class 2A

1 Dike-New Hartford 27-1 1
2 Western Christian 21-1 2
3 Sumner-Fredericksburg 20-2 3
4 Council Bluffs St. Albert 15-2 4
5 Eddyville-Blakesburg/Fremont 23-2 5
6 Grundy Center 17-4 6
7 South Central Calhoun 28-3 7
8 Hinton 18-7 8
9 Ridge View 25-3 9
10 West Branch 15-3 13
11 Maple Valley-Anthon-Oto 25-4 10
12 Lake Mills 25-4 12
13 Underwood 20-4 NR
14 Wapsie Valley 19-6 14
15 Iowa Valley 14-4 15

Dropped Out: Des Moines Christian (12)

Class 3A

1 Kuemper Catholic 18-1 2
2 MOC-Floyd Valley 15-3 3
3 Sheldon 22-3 1
4 Union 13-4 4
5 Red Oak 11-4 5
6 East Sac County 23-3 11
7 Mount Vernon 12-5 7
8 Iowa Falls-Alden 16-3 13
9 Nevada 12-8 6
10 Independence 16-3 14
11 Unity Christian 16-6 10
12 Sioux Center 17-8 9
13 Center Point-Urbana 19-6 7
14 Algona 20-4 14
15 Mediapolis 20-3 NR

Dropped Out: Bondurant-Farrar (12)

Class 4A

1 Harlan 13-2 1
2 Solon 16-1 2
3 Waverly-Shell Rock 24-5 3
4 West Delaware 25-3 5
5 Charles City 20-3 5
6 Davenport Assumption 18-3 4
7 Cedar Rapids Xavier 18-7 7
8 Indianola 13-7 8
9 Sioux City Bishop Heelan 20-12 9
10 Marion 15-8 10
11 Webster City 18-5 11
12 Pella 12-10 15
13 LeMars 10-5 13
14 Lewis Central 10-12 9
15 Boone 12-8 NR

Dropped Out: Clear Creek-Amana (14)

Class 5A

1 Bettendorf 25-1 1
2 Ankeny 24-2 2
3 Johnston 15-1 3
4 Dubuque Hempstead 21-3 4
5 Urbandale 21-3 5
6 Ankeny Centennial 21-5 6
7 Dowling Catholic 22-3 7
8 Pleasant Valley 14-4 8
9 Iowa City West 17-6 NR
10 Cedar Falls 19-6 9

Dropped Out: Council Bluffs Abraham Lincoln (10)

 


Weekly DNR Fishing Report For Northwest Iowa

Iowa DNRThe Iowa Department of Natural Resources issues a weekly fishing report on Thursdays in an effort to provide the latest information heading into the weekend. The weekly fishing report is compiled from information gathered from local bait shops, angler creel surveys, and county and state parks staff. For more information contact the Spirit Lake Hatchery at 712-336-1840.

 

NORTHWEST IOWA

 

West Okoboji Lake

Bluegill – Slow: bluegills should start to move shallower as the water cools. Continue to fish around weed edges and open pockets.  Yellow Perch – Fair: Try using a pilkie tipped with wigglers for perch around some sort of structure: weeds, rocks, drop-offs, or a combination.  Most are reporting many small fish with a few nice ones mixed in.

 

East Okoboji Lake

Yellow Bass – Fair: Try a pilkie tipped with wigglers over rock piles.

 

Big Spirit Lake

Walleye – Slow: Fishing has been tough but a few fish are still being caught.  Minnows have been catching a few fish along with artificial baits. Freshwater Drum – Fair: For a chance at a master angler fish try fishing live bait on or near the bottom.  A master angler drum must measure 25 inches or more.

 

Storm Lake (including Little Storm Lake)

Fishing remains the same as last week at Storm.  Channel Catfish – Good: Anglers drift fishing with night crawlers have been doing well.  White Bass – Fair: White bass can be caught pulling plugs, crankbaits, or casting white twisters.  Walleye – Slow: Pulling plugs or shad raps continue to be the best producers. The dredge machine on Storm Lake is in operation.  Stay clear of the dredge, booster pump, and pipeline that runs from the dredge to the east shore.

 

Little Sioux River (Linn Grove to Correctionville)

Walleye fishing is starting to pick up a little.  Anglers should throw white or chartreuse twisters or other similar baits.  Rocky pools, deeper outside bends and below riffles are good places to target fish.

 

Little Sioux River (Correctionville to Missouri River)

Anglers have been catching good numbers of nice walleye.  Fish in the morning and evening hours around rocky habitat and deeper water.  Throw white twisters when fishing the channel.  If you’re fishing a deep hole you might want to try live bait, such as chubs or large shiners.