Iowa State Individual Wrestling Tournament day one in Des Moines

wrestling gearDes Moines — Day one of the Iowa State individual wrestling competition opened Thursday. Class 2A wrestlers began with the afternoon session running from 1:30 to 4:30. That included the first round and first round of consolations.  Class 1A wrestlers competed in the evening session that ran from 6:00 to 9:00pm with the first round and first round of consolations.

Click on this link to Track Wrestling for Traditonal Tournament at State Wrestling

For a complete schedule click here

Area  wrestlers from the four county area who qualified to state in Class 2A

106
Gable Sieperda of Central Lyon/George-Little Rock won 5-0 and is in Quarterfinals

113
Abraham Anzua of MOC-Floyd Valley lost by fall then lost 9-7 OUT

120
Austin Rozeboom of Boyden-Hull/Rock Valley lost by fall then won 6-1 and is in consolations

132
Connor Ascherl of MOC-Floyd Valley lost by fall then won 9-6 and is in consolations

138
Colby McIntire of Central Lyon/George-Little Rock lost 7-1 then won 8-0 in consolations

145
Zack Konz of Boyden-Hull/Rock Valley lost 9-5 then won by fall in 4:27 and is in consolations

152
Dustin Freeman of Sheldon/South O`Brien lost by fall in 2:31 then lost by fall in 2:27 OUT

170
Derek Hooyer of Sioux Center lost 5-3 then lost by fall in 4:18 OUT

182
Zach DeJager of Western Christian lost 5-4 then won by fall in 3:25 and is in consolations

195
Darin Greenfield of Sheldon/South O`Brien lost 12-7 then won by fall in 2:58 and is in consolations
Ko Kieft of Sioux Center lost by fall then won by fall in :48 seconds and is in consolations

220
Travis Vander Streek of Central Lyon/George-Little Rock won by fall in 1:28 and is in Quarterfinals

285
Brody Koerselman of MOC-Floyd Valley lost 6-3 then won by fall in 3:11 and is in consolations
Colten Smolders of Sioux Center lost by fall then lost by fall in 3:32 OUT

The Class 2A Quarterfinals in the championship brackets will be wrestled as part of the morning session at 9am Friday  followed by the second round of the consolations.

 

Class 1A individuals include
106
Justin Severson of West Lyon lost by fall in 1:22 and was pinned in :59 OUT

132
Dylan Schuck of Sibley-Ocheyedan won 15-4 MD and is in quarterfinals

138
Kyle Green of Sibley-Ocheyedan lost 5-4 and 101 OUT

145
Garrett Sayler of Sibley-Ocheyedan won by fall in 1:45 and is in quarterfinals

152
Dakota Drenth of Hartley-Melvin-Sanborn won by fall in :36 and is in quarterfinals

160
Trent Kruger of Sibley-Ocheyedan won 19-10 MD and is in quarterfinals
Noah Bouse of Okoboji lost by fall in 4:33 and lost by injury default OUT

182
Hunter Dejong of Sibley-Ocheyedan lost 13-6 and 8-2 OUT

195
Jed Van`t Hof of West Lyon won 9-6 and is in quarterfinals

220
Matt Naig of Sibley-Ocheyedan won 4-3 and is in quarterfinals
Dustin Brown of West Lyon also won 4-3 and advanced to quarterfinals

285
Houston Coleman of Sibley-Ocheyedan won by injury default to advance to quarterfinals

 

Next action for Class 1A wrestlers will be in the Friday afternoon session running from 2:30 until 5:45 with the quarterfinals and second round of the consolations.

Share:

More

State Softball Scores

The Iowa State Softball Tournament runs Monday through Friday at the Harlan Rodgers Complex in Fort Dodge. Championships in Class 5A

State Baseball Scores

The Iowa State Baseball Tournament runs through Friday of this week at two sites. Class 1A and 2A is being hosted

Local News