Fish Are Biting on Area Lakes

DNR logoLake Pahoja

Lake Pahoja is open to promiscuous fishing and a few bluegills and bass are being caught.

 

Mill Creek (Lake)

Bluegills and bass have been a bit on the slow side but a few are being caught yet.

 

Big Spirit Lake

There is currently 8-10 inches of ice with ATV’s and snowmobiles driving most areas on the lake.  Yellow Perch – Slow: Try a spoon or small jig tipped with wigglers, wax worms, or minnows for perch. Walleye – Slow: Early morning and late afternoon seems to be the best time to fish for walleye. Try a jigging spoon or jigging rap with a dead stick nearby.

 

Center Lake

The aerator is now on at Center Lake and there is 6-9 inches of ice.

 

Silver Lake (Dickinson)

Silver Lake currently has 9-11 inches of ice and the aerator is running on the east side of the lake.

 

West Okoboji Lake

There is currently 5-7 inches of ice and ATV’s are driving on much of the lake. Be aware there are goose holes in a few areas; avoid discolored ice and when in doubt turn back or test the ice with a spud.  Northern Pike – Fair: Setting tip ups with chubs on weed lines or over standing weeds should produce pike.  Bluegill – Fair: Look for bluegills in the bays (Emerson and Millers seem to be the best) in or near standing weeds. Sight fishing has been the most popular method but a few choose to hole hop.  Try small jigs tipped with wax worms or wigglers but don’t overlook some of the finesse plastics.  Yellow Perch – Fair: Look for perch in 20+ feet of water along drop offs or on mudflats.  Try spoons tipped with live bait such as wigglers, wax worms, or minnow heads.

 

Alton Roadside Park Pond

A few gills are being caught try using small jigs tipped with live bait.

 

For more information contact the Spirit Lake Hatchery at 712-336-1840.

 


Sports Schedule For Tuesday January 8th

basketball

It’s another busy night for high school athletics Tuesday. The marquis match up in basketball has MOC Floyd Valley at Western Christian. On the girls side defending State Champ Western is top ranked in 2A while the Lady Dutch are second ranked in 3A. On the boys side Western is second ranked in 2A while the Dutch are eighth ranked in the latest Radio Iowa 3A poll that came out Monday.

Basketball Doubleheaders

Sheldon at Spencer
Broadcast on KIWA FM 105.3. Pregame for the girls at 6:05 for a 6:15 opening tip. We’ll stream from the website at www.kiwaradio.com.

Unity at Boyden Hull

MOC Floyd Valley at Western

 

 

Sioux Center at G-LR

Trinity at Spalding

West Sioux at Hinton

Akron Westfield at MMC

South O’Brien at Cherokee

Wrestling

Spencer at Sheldon

West Lyon and Flandreau at Parkston

Okoboji and E-LC at Algona

MMC and West Sioux at Hinton

Akron Westfield and SBL at HMS


Latest Radio Iowa Boys Basketball Poll Out Western Highest Rated Area Team Sheldon Slips to Number Seven After First Loss

basketball

Western Christian is the highest ranked area team coming in second in Class 2A. Boyden Hull moves up to third in 1A following their win at Sheldon while the Orabs slip to the seven spot in 2A.

Radio Iowa Boys High School Basketball Poll 1/7/13

 

Class 4A
1. Iowa City West (8-0), LW #1 @ Dubuque Hempstead (Tue)
2. North Scott (9-0), LW #3 vs 3A #3 Assumption (Tue)
3. Dubuque Senior (6-1), LW #2 @ Iowa City High (Tue)
4. Bettendorf (8-0), LW #4 @ Burlington (Tue)
5. Urbandale (7-1), LW #5 @ SE Polk (Tue)
6. Ankeny (6-2), LW #6 vs Johnston (Tue)
7. Sioux City North (8-0), LW #7 vs CB Jefferson (Tue)
8. Sioux City East (9-0), LW #9 @ CB Abe Lincoln (Tue)
9. Western Dubuque (8-0), LW #10 vs Central DeWitt (Tue)
10.DSM Hoover (6-1), LW (X) @ DSM North (Tue)

 

Class 3A
1. Vinton-Shellsburg (10-0), LW #2 vs Waterloo Columbus (Tue)
2. Creston (9-0), LW #4 vs #4 Atlantic (Tue)
3. Davenport Assumption (5-3), LW #5 @ 4A #2 North Scott (Tue)
4. Atlantic (8-1), LW #6 @ Tri-Center (tonight)
5. Dallas Center-Grimes (9-0), LW #10 vs Carlisle (Tue)
6. Sioux City Heelan (7-2), LW #7 @ South Sioux City, NE. (Tue)
7. Grinnell (6-1), LW #1 @ Newton (Tue)
8. MOC-Floyd Valley (10-1), LW #9 @ 2A #2 Western Christian (Tue)
9. Mount Pleasant (7-2), LW (X) vs Centerville (Tue)
10.Solon (6-2), LW #8 vs Mount Vernon (Tue)

Class 2A
1. West Fork (9-0), LW #1@ Northwood-Kensett (Tue)
2. Western Christian (8-1), LW #3 vs 3A #8 MOC-Floyd Valley (Tue)
3. Nodaway Valley (9-0), LW #4 vs East Union (Tue)
4. IKM-Manning (11-0), LW #5 vs AR-WE-VA (Tue)
5. MFL Mar-Mac (7-1), LW #2 vs Turkey Valley (Tue)
6. Cascade (9-0), LW #10 vs North Linn (Tue)
7. Sheldon (10-1), LW #6 @ Spencer (Tue)
8. New Hampton (8-1), LW #8 @ Charles City (Tue)
9. West Branch (10-1), LW #9 vs Durant (Tue)
10.PCM Monroe (10-1), LW #7 vs Gilbert (Tue)

Class 1A
1. Danville (9-0), LW #1 @ Harmony (Tue)
2. Storm Lake St. Marys (8-0), LW #2 vs Alta-Aurelia (Tue)
3. Boyden-Hull (7-2), LW #4 @ Remsen-Union (tonight)
4. Riverside (Oakland) (10-0), LW #6 @ Underwood (Tue)
5. Harris-Lake Park (10-1), LW #3 @ HMS Hartley 1/14
6. Dunkerton (9-0), LW #5 @ GMG Garwin (Tue)
7. Lone Tree (11-0), LW #8 @ Pekin (Tue)
8. Preston (9-0), LW (X) vs Lisbon (Fri)
9. Iowa Mennonite (9-1), LW #10 @ Highland Riverside (Tue)
10.Lawton-Bronson (9-0), LW (X) vs Logan-Magnolia (tonight)


College Basketball From Saturday, January 5th

(Sioux Center, Iowa) The Dordt College Defender women ended the first half of their GPAC basketball season in dramatic fashion Saturday, upsetting the #1 ranked Concordia Bulldogs 96-86 in double overtime. Concordia entered the contest with a 15 game win streak and the top spot in the NAIA Division 2 standings but leave Sioux Center with a 15-1 record overall and 8-1 in the conference while the Defenders improve to 10-9 overall and 5-5 in the GPAC.

The Dordt College Defender women will next travel to Dakota State for a non-conference contest on Wednesday, January 9 at 6:00 pm.

 

In other GPAC women’s action Saturday……………………

Dakota Wesleyan 69, Nebraska Wesleyan 53

(8) Northwestern 73, Doane 60

Mount Marty 80, Hastings 67

(3) Morningside 77, (6) Briar Cliff 71 – CNOS Foundation Classic (Tyson Event Center)

 

(Sioux Center, Iowa) The Dordt College Defender men picked up a 79-66 win Saturday over the Concordia Bulldogs to end the first half of their conference schedule with a 7-3 record in the GPAC and 15-3 overall.

The Defender men’s basketball team will travel to Dakota State on Wednesday, January 9 for a 6:00 pm non-conference contest.

 

In other men’s GPAC games Saturday………………..

Dakota Wesleyan 103, Nebraska Wesleyan 97  (2OT)

(10) Northwestern 96, (8) Doane 69

Hastings 87, Mount Marty 62

Briar Cliff 71, Morningside 66 – Foundation Classic (Tyson Event Center)


High School Sports Results From Saturday, January 5th

Basketball players and wrestlers were all in action Saturday around the KIWA listening area.  The Sheldon-South O’Brien wrestlers were among the teams in action at the West Sioux Invitational Tournament.  Here are the team standings from that tourney………………

Team Scores:
1) Brookings, SD 246
2) Sheldon/South O`Brien 195
3) Central Lyon/GLR 149.5
4) Sioux Center 115.5
5) Westwood 115
6) Western Christian/Unity Christian 98.5
7) Hinton 94
7) Lawton-Bronson 94
9) Alcester-Hudson 60
9) Kingsley-Pierson
11) West Sioux 58

Sheldon/South O`Brien individual results:
120-Chaz De Rocher-1st
126-Josh Gorter-4th
132-Dustin Freeman-4th
145-Gunnar Klinker-2nd
152-Brian Klein-5th
160-Toby Maggert-2nd
170-Darin Greenfield-4th
182-Austin Rohrs-1st
195-Brytton Kelleher-3rd
220-Bryce Kelleher-1st
285-Jesse Meendering-6th

 

In other tournament action, the Boyden-Hull/Rock Valley wrestling team took three of their four dual matches at Saturday’s Sioux City East Invitational Tournament.  Match scores were:

Ankeny 37, BHRV 28

BHRV 76, Sioux City Heelan 3

BHRV 42, Sioux City East 32

BHRV 57, Storm Lake 12

 

In high school basketball action from Saturday:

Girls:

Central Lyon 53, Luverne MN 37

South O’Brien 29, Akron-Westfield 17

 

Boys:

South O’Brien 42, Akron-Westfield 18

MOC-Floyd Valley 54, Sergeant Bluff-Luton 39


Sports Schedule For Monday January 7th

basketballA limited sports schedule for Monday finds three basketball doubleheaders on the schedule along with a pair of girls only games and one area boys basketball team in action as well.

Basketball Doubleheaders

Boyden Hull at Remsen Union

Fulda MN at G-LR

Cherokee at HMS

 

Boys Basketball

Spencer at Rock Valley

Girls Basketball

Harris Lake Park at Ellsworth

Algona at Spencer