Sports

Radio Iowa High School Football Poll 8/31/15

footballDesMoines Iowa — The latest Radio Iowa Football Poll is out and three teams from the same district are in the 2A top ten. Central Lyon/George-Little Rock is the highest rated area team holding down the number two spot in the Class 2A poll.

Class 4A
1. WDM Valley (1-0), LW #1 @ Iowa City West
2. Cedar Falls (1-0), LW #2 @ Ames
3. Bettendorf (1-0), LW #3 @ Iowa City High
4. Dowling Catholic (0-0), LW #4 vs #8 Urbandale
5. Cedar Rapds Washington (1-0), LW #5 vs #7 CR Kennedy
6. Ankeny Centennial (1-0), LW (X) @ DSM Roosevelt
7. Cedar Rapids Kennedy (1-0), LW (X) @ #5 CR Washington
8. Urbandale (1-0), LW #9 @ #4 Dowling Catholic
9. Lewis Central (1-0), LW #10 @ CB Abe Lincoln
10.Fort Dodge (1-0), LW (X) vs Sioux City North

Class 3A
1. Pella (1-0), LW #1 @ #2 Dallas Center-Grimes
2. Dallas Center-Grimes (1-0), LW #2 vs #1 Pella
3. Cedar Rapids Xavier (0-0), LW #3 vs #4 Assumption
4. West Delaware (1-0), LW #6 vs Maquoketa
5. Davenport Assumption (0-1), LW #4 @ #2 CR Xavier
6. Carroll (1-0), LW #8 vs #7 Harlan
7. Harlan (1-0), LW #10 @ #6 Carroll
8. Waverly-Shell Rock (1-0), LW #9 @ Mason City
9. Sioux City Heelan (1-0), LW (X) @ 2A-#2 Central Lyon/GLR
10.Webster City (1-0), LW (X) vs Clear Lake

Class 2A
1. North Fayette Valley (1-0), LW #1 vs Independence
2. Central Lyon/GLR (1-0), LW #3 vs 3A-#9 SC Heelan
3. Albia (1-0), LW #4 vs Fairfield
4. Dyersville Beckman (1-0), LW #6 vs Western Dubuque
5. CMB (Maxwell) (1-0), LW #7 vs Roland-Story
6. South Tama (1-0), LW #9 @ Vinton-Shellsburg
7. Mediapolis (1-0), LW #5 vs Mount Pleasant
8. Spirit Lake (1-0), LW #10 vs Forest City
9. Hampton-Dumont (1-0), LW (X) vs Crestwood
10.Sioux Center (1-0), LW (X) @ Boyden-Hull/Rock Valley

Class 1A
1. Iowa City Regina (1-0), LW #1 @ Cascade
2. Hinton (1-0), LW #3 vs LeMars Gehlen
3. Pella Christian (1-0), LW #4 @ Lynnville-Sully
4. Dike-New Hartford (1-0), LW #5 @ A-#1 Gladbrook-Reinbeck
5. Madrid (1-0), LW #6 vs Woodward-Granger
6. West Branch (1-0), LW #8 vs West Liberty
7. Panorama (1-0), LW (X) @ Manson NW Webster
8. Pocahontas Area (1-0), LW (X) vs A-#9 Algona Garrigan
9. IKM-Manning (1-0), LW (X) vs A-#4 Audubon
10.West Lyon (0-1), LW #9 vs Sheldon

Class A
1. Gladbrook-Reinbeck (1-0), LW #1 vs 1A-#4 Dike-New Hartford
2. BGM (Brooklyn) (1-0), LW #2 vs WACO
3. Logan-Magnolia (1-0), LW #3 vs Underwood
4. Audubon (1-0), LW #4 @ 1A-#9 IKM-Manning
5. South O’Brien (1-0), LW #5 vs HMS (Hartley)
6. Pekin (1-0), LW #6 vs Sigourney-Keota
7. Belmond-Klemme (1-0), LW #9 vs West Fork
8. West Sioux (1-0), LW #10 vs Okoboji
9. Algona Garrigan (1-0), LW (X) @ 1A-#8 Pocahontas Area
10.Montezuma (1-0), LW (X) vs Van Buren

Eight-man
1. Newell-Fonda (1-0), LW #7 vs Harris-Lake Park
2. HLV (Victor) (2-0), LW #2 vs Midland (Wyoming)
3. Coon Rapids-Bayard (1-0), LW #3 vs Marcus MMC
4. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayshire (1-0), LW #4 @ North Iowa
5. Don Bosco (0-0), LW #5 vs Springville
6. Glidden-Ralston (1-0), LW #6 Idle
7. Janesville (1-0), LW #8 @ Central City
8. West Bend-Mallard (0-1), LW #1 @ Northwood-Kensett
9. Colo-Nesco (1-0), LW #9 vs Charter Oak-Ute
10.Fremont-Mills (1-0), LW #10 @ Boyer Valley

Previous ArticleNext Article