Titles and Top Fives From the State Track and Field Meet

trackDes Moines — The State Track and Field meet opened a three day run Thursday in Des Moines running through Saturday. Top finishes from area athletes on day one were highlighted by freshman Gable Sieperda of Central Lyon who won the state title in the boys 3200 meter run. There were a number of top five finishes as well.
Boys 3200 Meter Run 1A
1 Sieperda, Gable 09 – Cent Lyon, RR 9:59.80 10

Girls High Jump 3A
3 Van Beek, Cassie 10 Boy-Hul/Rock Val 5-03.00
Winning height 5-05

Girls 4×800 Meter Relay 2A
4 Unity Chrst, OC 9:46.39 2 5
1) Bos, Jordan 10
2) Hoogland, Jacklyn 12
3) Knauss, Anneke 10
4) DeJong, Kassidy 12

5 Sioux Center 9:49.10 2 4
1) Toering, Alexis 09
2) Harald, Jessica 10
3) Verburg, Andrea 10
4) Sitzman, Haley 12
Winning time was 9:35.92

Boys 400 Meter Dash 2A
5 Borchers, Chris 12 Sioux Center 50.51 2
Winning time was 48:61

Day two of the State Tack and Field Meet saw Western Christian Claim a state title in the girls 2A 4×200. Western freshman Cori DeJong also claimed the 2A high jump at 5-7 a full two inches further than the second place finisher. Here are the top five finishes by area athletes for day two.

Girls 4×200 Meter Relay 2A
1 W Christ, Hull 1:44.52
1) Rus, Taylor 09
2) Gesink, Jamie 12
3) VanGinkel, Emily 10
4) Feenstra, Erika 10

3 Sioux Center 1:46.12
1) Kortlever, Clare 11
2) Sitzman, Haley 12
3) Beaver, Madison 12
4) Boer, Payton 12

Girls High Jump 2A
1 DeJong, Cori 09 W Christ, Hull 5-07.00 1.70m 10

Girls 400 Meter Hurdles 2A
5 Boer, Payton 12 Sioux Center 1:06.06
Winning time 1:03.99

The final day of the State meet saw a number of top five finishes by area athletes in the final day of competiton.

Girls 4×100 Meter Shuttle Hurdle 2A
3 Sioux Center 1:08.28
1) Sandbulte, Bailie 11
2) Lammers, Miranda 11
3) Cleveringa, Camryn 09
4) King, Patricia 10

4 Sibley-Ocheyedan 1:08.66
1) Carlson, Jada 10
2) Berkland, Jill 10
3) Jeppesen, Anita 10
4) Bosma, Jillian 11
Winning time was 1:05.48

Boys 100 Meter Dash 2A
5 Van Dyke, David 11 HM-Sanborn 11.42 -1.8 4
Winning time was 11.10

Boys 110 Meter Hurdles 2A
4 Rozeboom, Christian 12 Sioux Center 15.15 +0.0
Winning time was 14.86

Boys 1600 Meter Run 1A
3 Sieperda, Gable 09 Cent Lyon, RR 4:33.37
Winning time was 4:28.35

Girls 1500 Meter Run 2A
5 DeJong, Kassidy 12 Unity Chrst, OC 4:54.07
Winning time 4:48.29

Boys 4×100 Meter Relay 1A
5 Cent Lyon, RR 45.13 4
1) Roths, CJ 11
2) Menage, Pete 11
3) Van Beek, Mitch 10
4) Van Wyhe, Riley 10
Winning time was 44.57

Boys 4×100 Meter Relay 2A
4 Sioux Center 43.94 5
1) Rozeboom, Christian 12
2) Borchers, Chris 12
3) Kammerman, Blake 11
4) Hooyer, Derek 12
Winning time 42.56

Girls 4×400 Meter Relay 1A
5 Cent Lyon, RR 4:11.09 4
1) Struckman, Shaylee 12
2) Halse, Sarah 12
3) Roskam, Becca 10
4) Elbert, Maddie 10
Winning time was 4:04.74

Girls 4×400 Meter Relay 2A
2 W Christ, Hull 4:01.61 8
1) Rus, Taylor 09
2) Gesink, Jamie 12
3) VanGinkel, Emily 10
4) Feenstra, Erika 10

3 Sioux Center 4:01.99 6
1) Kortlever, Clare 11
2) Harald, Jessica 10
3) Beaver, Madison 12
4) Boer, Payton 12
Winning time was 3:59.76

For complete results click on the link below

http://www.iahsaa.org/Track/2015/index.htm

 

Share:

More

Weekly Iowa DNR Fishing Report

Northwest Iowa – Here is this week’s Northwest Iowa Fishing Report from the Iowa Department of Natural Resources, as released Thursday

Local News