News

UPDATE: Other Student Awards – Two Orab Seniors Receive Bowers Scholarships

Sheldon, Iowa — Awards Day 2018 was held Wednesday morning at Sheldon Community High School. In addition to Bowers Scholarship winners Paige Young and Nick Huesman, a number of other Orab seniors received scholarships. and other recognition, during the ceremony. Here is the list of all scholarship and award winners celebrated Wednesday at the high school:

Bruno & Sarah Saupe Memorial Scholarship winner: Madeline Gude

Charles Schneider Memorial Community Service Scholarship: Nicole Johnson

Sheldon Community Schools Education Foundation – Scholarship for the Arts: Madeline Gude

Linda K. DeGroot -Village Northwest Unlimited ‘Spirit of Caring’ Scholarship: Nicholas Huesman

Sheldon Lions Club ‘Volunteer Scholarship’: Dawson Jacobsma

Duane & Hermina Janssen Scholarship: Alexa Vanden Hull

Christina Hixson Opportunity Award – ISU/O’Brien County Extension Office: Lauren Davis

P.E.O. Scholarship: Nicole Johnson

Iowa Bankers Association – Student Athlete Achievement Award 2018 Class 2A: Steven Van Meeteren

Iowa Bar Association Citizenship Award: Kacy Kamphoff

Northwest Iowa Community College Scholarships: 

Carter Visser-Lems Auto Recyclers Scholarship

Olivia Lidiak-Presidents Scholarship

Jenna Stegemann-Sheldon Kiwanis Scholarship

Jason Stegemann-United Fund Lucille Woods Tuition Scholarship

Harrison Nordgaard-Vogel Paint Scholarship

Next Step Scholarship: Tyler Johnson, Austin Kavanagh, Andrew Klaassen, Nikolas Manasil, Jason Stegemann, Christopher Van’t Hul, Carter Visser

O’Brien County Cattlemen’s Association Scholarship: Kyle Boerhave

O’Brien County Pheasants Forever Scholarship:Jason Stegemann

Moonlight Crewzers Car Club Scholarship:Jason Stegemann

Harding Family Scholarship:Jason Stegemann

John N. & Irene E. Bowers Memorial Scholarship: Nicholas Huesman and Paige Young

Scanlan Memorial Scholarship: Lauren Davis

Sanford Health Network Scholarship: Jenna Stegemann

Sanford Health ‘Heart of Tomorrow’ Scholarship: Zoe Koerselman

Sheldon Community Ambulance Team (S.C.A.T.) Student Volunteer Awards: Maria Garcia, Madie Oostra

Matlock Fire Department – Student Volunteer Awards: Jason and Jenna Stegemann

Sheldon Fire Department – Student Volunteer Awards:Majestic Holtrop, Karissa Paulsen

Most Improved Students Awards: -Seniors: Alexandria Farquhar, Luke Jansma, Tyler Sogn, Devin Wolthuizen, Brooklyn Zeman

Juniors: Makala Baker, Michelle DeYoung, Alycia Estrada-Vangkham, Isaac Mayer, Mario Olivares

Sophomores: Hunter Brown, Tucker (TK) Lang, Nathan Romer, Ashley Tiedeman, Cameron Van Meeteren

Sheldon Education Association (S.E.A.) Scholarship: Madeline Gude

Mathematics Department Awards: Audrey Groot, Nicole Johnson, Zoe Koerselman, Madison Uhl,

Ryan Van Marel, Steven Van Meeteren, Alexa Vanden Hull, Paige Young, Maddison Zoelle

Language Arts Department: Writing Award: Lauren Davis

Senior Speech Club Awards: Lauren Davis, Audrey Groot, Madeline Gude, Majestic Holtrop, Ben Jongewaard, Andrew Klaassen, Olivia Lidiak, Cheyenne Palmer, Karissa Paulsen, Dakota Peters, Steven Van Meeteren, Devin Wolthuizen

All-State Speech Awards:
Choral Reading “We Stand”-Lauren Davis, Audrey Groot, Madeline Gude, Kali Jensen, Olivia Lidiak, Pilar Guadarrame, Alexius Lyons, Lexie Merley, Marra Oldenkamp, Parish Cabana, Kelsie Gesink, Jayda Hinrichsen, Emma De Kok, Rose Hoogers, Jessica Mohn

Short Film “Serial”: Majestic Holtrop, Luke Jansma, Ben Jongewaard, Sam Maggert, Dakota Peters, carter Nissen, TK Lang, Danny Pimental, Emily Prewitt, Michael Paulsen

Individual Speech Awards:
Madeline Gude: First-time nominee, double nominated, Performed Public Address and Solo Musical Theatre.
Alexius Lyons: First-time nominee, performed in Literary Program
Brian Nilles: First-time nominee, performed in Radio News Announcing

Instrumental Music Awards:
Senior Recognition-Madeline Gude, Karley Honkomp, Kacy Kamphoff, Andrew Klaassen, Olivia Lidiak, Sam Maggert, Cheyenne Palmer

NWIBA Honor Band Awards-Kellen DeKok, Madeline Gude, Brian Nilles, Jade Paulsen NW Iowa

Honors Orchestra Awards-Madeline Gude, Lexie Merley

All-State Band Award-Madeline Gude

Instrumental Solo & Ensemble Awards:
Division II Ratings:
Maria Avila, Makayla Courtney, Felicity Hotz – Flute Trio
Charlotte Cook, Emma DeKok, Jordyn Lich – Clarinet Trio
Jessica Beldt, Jade Paulson, Katie Van Drie – Saxophone Trio
Gabrielle Herbst, Maison Oostra, Darshan Patel, Mitchel Wolf – Trombone Quartet
Andy Fjeld, Peter Hamill, Michael Paulsen, Ethan Paulson, Kaden Schraeder, Keri Siebrecht –
Percussion Sextet:
Patrick Martens – Tuba Solo
Jager Roozeboom – Bassoon Solo

Division I Ratings:
Karly Honkomp, Samantha Madsen, Nicole Meyer – Flute Trio
Madeline Gude, Madeline Oostra, Jenna Sample – Clarinet Trio
Kacy Kamphoff, Alex Kraft, Sam Maggert, McKenzie Wagner – Saxophone Quartet
Caroline Badberg, Kellen DeKok, Eric Heibult, Andrew Klaassen, Olivia Lidiak, Lexie Merley, Anessa Schoo, Jon Sterk – Brass Choir
Caroline Badberg, Marshall Kleinhesselink, James Naves-Conklin, Cheyenne Palmer – Tuba Quartet
Jesse Hickman, Simon Maggert, Brian Nilles, Carter Nissen, Jacob Tutje, Hannah Van Meeteren – Percussion Sextet:
Kellen DeKok – Horn in F Solo
Madeline Gude – Clarinet Solo
Brian Nilles – Percussion Solo
Darshan Patel – Trombone Solo
Louis Armstrong Jazz Award: Madeline Gude
John Philip Sousa Award: Madeline Gude
Color Guard Excellence Award: Nicole Johnson, Alexa Vanden Hull, Audrey Groot, Paige Young

Vocal Music Awards:
Senior Recognition: Lauren Davis, Madeline Gude, Majestic Holtrop, Karly Honkomp, Kali Jensen, Madison Johnson, Tyler Johnson, Koby Klatt, Hunter Lang, Olivia Lidiak, Tyler Merley, Neve Moser, Dakota Peters, Anastasia Steinbeck, Dakota Strubbe, Sarah Wagner, Breanna Watters, Devin Wolthuizen

All-State Choir Awards: Olivia Lidiak, Brian Nilles

Vocal Solo & Ensemble Awards: Caroline Badberg, Madeline Gude, Olivia Lidiak, Brian Nilles, Jonathan Sterk

Iowa Choral Directors Association (ICDA) –Vocal Music Award: Olivia Lidiak

Vocal Fusion Awards: Madeline Gude, Olivia Lidiak (Outstanding Performer), Alexius Lyons,

Caroline Badberg, Lexie Merley, Marra Oldenkamp, Maison Oostra, Devin Wolthuizen

(Outstanding Performer), Jesse Hickman, Brian Nilles, Jonathan Sterk, Carter Nissen, Rose Hoogers

Fine Art Department Awards: Senior Fine Art Achievement Award – Zaommy Gonzalez Brandhagen

Sheldon FFA Farm Lab Scholarships: Jason Stegemann, Jenna Stegemann, Tayler Weber

National Honor Society Award: Kacy Kamphoff

‘Service Award’ Scholarship – Farmers Mutual Insurance of Hull: Dawson Jacobsma

C-M-L Telephone – Dan Rose Memorial College Scholarship: Alexa Vanden Hull
Scholarships: 

Kyle Boerhave – St. Marys Catholic Church Scholarship, St. Marys Catholic Daughters Scholarship, Knights of Columbus Scholarship, A Basketball Scholarship and an Academic Scholarship from Briar Cliff University.

Lauren Davis – Presidential Scholarship from Grand View University, The Jackrabbit Guarantee Scholarship from South Dakota State University, Academic Scholarship from Simpson College, Academic Recognition Award, Cardinal Leadership Scholar Award Level 1, and the ISU Grant from Iowa State University.

Maria Garcia – Full Tuition Scholarship from the Iowa National Guard.

Audrey Groot – Presidents Award for Competitive Excellence, Cardinal Leadership Scholar Award Level 1 from Iowa State University, George Beadle Scholarship from the University of Nebraska-Lincoln, Coyote Commitment Scholarship from the University of South Dakota, and the Old Gold Scholarship from the University of Iowa.

Madeline Gude – Coyote Commitment Leadership Award, Fine Arts Scholarship, and a Music Department Scholarship from the University of South Dakota. Music Major Scholarship, and the Dennis and Maxine Brown Scholarship from the University of Northern Iowa. Academic Honor Scholarship, Multiple Dependency Scholarship, Anne Larson Music Scholarship, Music Major Scholarship, Simpson Grant, Wesley Service Scholarship, Red and Gold Scholarship, and the Iowa Foundation Westmar Scholarship from Simpson College.

Majestic Holtrop – Academic Achievement Scholarship, Cheerleading Scholarship, Music Performance Scholarship, Legacy Grant, and the Northwestern Grant from Northwestern College

Dawson Jacobsma – Men’s Cross Country Scholarship, Men’s Track Scholarship, E & J Hofmeyer Scholarship, and the Academic Achievement Scholarship from Northwestern College.

Kali Jensen – Gaarde Hinsch Music Scholarship, High School Dual Credit Scholarship, and the Presidential Scholarship from Iowa Lakes Community College.

Nicole Johnson – President’s Volunteer Service Award, Interstates Foundation Scholarship, Coyote Commitment Scholarship from the University of South Dakota, and The Old Gold Scholarship from the University of Iowa.

Hailey Justi – The Rebel Challenge Scholarship and the Full ride Minor Scholarship for Global Entrepreneurship from the University of Nevada Las Vegas

Kacy Kamphoff – Athletic Scholarship for Track, the Presidential Scholarship from Morningside College. Academic Scholarship from South Dakota State University and the Coyote Commitment Leadership Scholarship from the University of South Dakota.

Andrew Klaassen – Boys State Participation Award

Jaden Kleinhesselink – Sheldon United Methodist Church Brewster Brewster Scholarship. Basketball scholarship and an Academic Scholarship from Briar Cliff University.

Zoe Koerselman – Boyden Community Club Scholarship, Distinction Scholarship from the University of South Dakota, and the Academic Success Scholarship from the University of Iowa.

Sam Maggert- Boys State Participation Award

Karissa Paulsen – The Coyote Commitment Scholarship from the University of South Dakota.

Dakota Peters – National Guard Scholarship, Theater Award, Honor Scholarship, and the Simpson Achievement Scholarship from Simpson College.

Jason Stegemann – Fraternal Order of the Eagles Scholarship and the Iowa Automobile Dealers Association Scholarship.

Jenna Stegemann – Fraternal Order of the Eagles Scholarship

Madison Uhl – The Coyote Commitment Scholarship from the University of South Dakota

Trevin Van Beek – Full Tuition Scholarship from the Iowa National Guard

Ryan Van Marel – Full Tuition Football Scholarship from the University of Northern Iowa, Football and Academic Scholarship from the University of South Dakota, Football Scholarship from Cornell University, Full Tuition Football Scholarship and the Yellow and Blue Academic Scholarship from South Dakota State University.

Steven Van Meeteren – Boys State Iowa Hawkeye Award. University of Iowa Gold Scholarship, Ullyot Science, Technology, and Mathematics Scholarship, Coyote Commitment Scholarship, Valedictorian Scholarship from the University of South Dakota. President’s award for Competitive Excellence Scholarship, Cardinal Leadership Award Level 1 from Iowa State University. Men’s Cross Country Scholarship, Men’s Track Scholarship, Legacy Grant, and the Peale Honor Scholarship from Northwestern College.

Alexa Vanden Hull –Presidential Scholarship, Northwestern Grant from Northwestern College and the Yellow and Blue Scholarship from South Dakota State University.

Katie Wagner – Sheldon United Methodist Church Brewster Brewster Scholarship, Volleyball Scholarship and Presidential Scholarship from Northwestern College. Academic Recognition Award and the Cardinal Leadership Scholar Award from Iowa State University.

Sarah Wagner – the Brittany Dave’s Scholarship and the Board Scholarship from Western Iowa Tech Community College.

Tayler Weber – Coyote Commitment Leadership Scholarship from the University of South Dakota. Augustana Trustees Scholarship from Augustana University.

Devin Wolthuizen – Theatre Participation Scholarship and the Recognition Scholarship from the University of Sioux Falls.

Paige Young – University of Iowa Old Gold Scholarship, Evangel University Founders Scholarship, and the Jackrabbit Guarantee Scholarship from South Dakota State University.

Maddison Zoelle – The Jackrabbit Guarantee Scholarship from South Dakota State University, the Coyote Commitment Scholarship and the Leadership Scholarship from the University of South Dakota.

Bernie Saggau Award: Dawson Jacobsma

E. Wayne Cooley – School Nominee: Nicole Johnson

Robert Smiley Scholarship – School Nominee: Sierra Seivert

‘Most Valuable’ Award in Each Sport:
-Volleyball: Katie Wagner
-Football: Ryan Van Marel
-Boys Cross Country: Dawson Jacobsma
-Girls Cross Country: Anessa Schoo
-Boys Basketball: Kyle Boerhave & Jaden Kleinhesselink
-Girls Basketball: Brooklyn Grady
-Wrestling: Luke Jenness
-Boys Track: Ryan Van Marel
-Girls Track: Ashlyn Albrecht
-Boys Golf: Tyler Merley
-Girls Golf: Sierra Seivert
-Baseball: Cody Van Meeteren
-Softball: Nicole Johnson

Academic Letter Winners:
-Third Year: Lauren Davis, Audrey Groot, Madeline Gude, Nicole Johnson, Kacy Kamphoff, Zoe Koerselman, Ryan Van Marel, Steven Van Meeteren, Alexa Vanden Hull, Katharine Wagner, Tayler Weber, Paige Young, Maddison Zoelle
-Second Year: Seniors-Olivia Lidiak, Dakota Peters
-Juniors-Caroline Badberg, Mary Margaret Borer, Deborah Hofstra, Shayla Lien, Mikayla Mouw, Brian Nilles, Darshan Patel, Anessa Schoo, Mikayla Simonsen, Jack Stevenson, Hannah Van Meeteren, Cody Vaselaar, McKenzie Wagner, Ashlyn Young.
-First Year: Seniors-Nicholas Huesman
-Juniors- Kinley Baatz, Marshall Kleinhesselink, Jennifer Mangel, Rebecca Yocum
-Sophomores-Ashley Brouwer, Jayda Hinrichsen, Skyler Kokenge, Bailey Nordgaard, Jade Paulson, Drew Theis, Hannah Uhl, Madison Van Meeteren, Mitchel Wolf

ACT ‘Perfect 36’ Award: Audrey Groot: English

Principal’s Student Leadership Award: Nicole Johnson

The N’West Iowa REVIEW/All-Academic Team: Paige Young

The Des Moines Register 2018 Academic All-State: Paige Young

Governor’s Scholars Recognition Program: Steven Van Meeteren

KCAU TV ‘Best of the Class’ 2018: Steven Van Meeteren

Pictured above: Paige Young and Nick Huesman proudly display their John N. and Irene E. Bowers Scholarship Certificates.

*********************************************************************

Original story posted 11:35am, 5/16/18

Sheldon, Iowa — A pair of Sheldon High School seniors each received $4-thousand to be used toward college in an awards ceremony Wednesday morning at Sheldon High School.

Each year two Sheldon seniors are selected, by committee, to receive the John N. and Irene E. Bowers Scholarships. The scholarships are funded from the annual interest earned on a large cash bequest from the Bowers’ several years ago. Each year one student who intends to pursue an education in the nursing field, and another who plans to continue their education to become a teacher, are presented with the Bowers Scholarships.

This year’s Bowers Scholarship recipients are Paige Young, who plans to study nursing at South Dakota State University in Brookings this fall, and Nick Huesman who will study education this fall at the University of South Dakota in Vermillion. Young and Huesman each received $4-thousand from this year’s Bowers Scholarship.

 

Previous ArticleNext Article